დაპირისპირება გახარიას გუნდში - "საქართველოსთვის" წევრმა გია ცეცხლაძემ, პარტიის დატოვების გადაწყვეტილება მიიღო
აბრკოლებს თუ არა NGO სექტორი საქართველოს ევროკავშირისკენ მიმავალ გზაზე და რა არგუმენტები აქვს მმართველ გუნდს
კურიერის ექსკლუზივი, ყაჩაღობის კადრები, სადაც საქმის მთავარი ფიგურანტი ჩანს - რამდენი მილიონია წაღებული კრიპტოვალუტის გადამცვლელი ოფისიდან
კანდიდატის სტატუსის საბოტაჟი - ვინ ცდილობს მმართველი გუნდის შეფასებით პროცესის დაზიანებას და როგორი მოლოდინი აქვს "ქართულ ოცნებას" ბრიუსელიდან
ომი ახლო აღმოსავლეთში - ისრაელმა ღაზაზე იერიში ზღვიდან, ხმელეთიდან და ჰაერიდან მიიტანა, განადგურებულია ჰამასის ინფრასტრუქტურა
გაზრდილი პენსიები და ხელფასები, სოციალური პროგრამების დაფინანსების ზრდა - 2024 წლის ბიუჯეტი თავდაპირველ ვერსიასთან შედარებით, 700 მილიონით გაიზარდა
პედოფილი, რომელიც ამერიკულ მართლმსაჯულებას საქართველოში გამოექცა, ქართველმა სამართალდამცველებმა თბილისის ცენტრში დააკავეს - როგორ გავიდა ქართული პოლიცია ძებნილის კვალზე
ზრუნვა მშვიდობის შენარჩუნებისთვის მისასალმებელია, რაც მომავალშიც უნდა გაგრძელდეს - კიდევ რა წერია საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის სხდომის განჩინებაში
პროკურატურასა და აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტს შორის ექსტრადიციის შესახებ შეთანხმების საფუძველზე, წითელი ცირკულარით ძებნილი პირის აშშ-ში ექსტრადირების პროცედურები მიმდინარეობს
ვიქტორ ჯაფარიძე სააკაშვილზე: თავიდანვე ვამბობდი - მისი საავადმყოფოში გადაყვანა იყო შეცდომა. ეს კაცი არის დაბადებული იმისთვის, რომ ეს ქვეყანა ამყოფოს გაუგებრობაში, ტერორში, უბედურებაში - ამიტომ გადასაყვანია ციხეში
პრეზიდენტმა „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში ცვლილებებს ხელი მოაწერა
2024 წლის ბიუჯეტი ერთ-ერთი საუკეთესოდ დაბალანსებული დოკუმენტია როგორც სოციალური, ისე სხვა ყველა მნიშვნელოვანი მიმართულებით - ანდრია გვიდიანი
"შავი ლომი" 4 ნოემბერს, რაგბი ევროპის სუპერ თასის გათამაშებაზე, ესპანეთის "იბერიანსს" უმასპინძლებს
მარტვილის მუნიციპალიტეტში, ბალდის კანიონის მიმდებარედ, მეორე დღეა კანიონის მშენებელ კომპანიასა და ადგილობრივებს შორის დაპირისპირება გრძელდება