განსაკუთრებით გააქტიურებულები არიან ის ადამიანები, ვინც საქართველოს ევროინტეგრაციის საბოტაჟირებას ცდილობდნენ მთელი ამდენი ხნის განმავლობაში - რატი იონათამიშვილი
მათი რიტორიკა სწორედ ამას ემსახურება რომ საქართველო დატოვონ ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის მიღმა - მაკა ბოჭორიშვილი ოპოზიციაზე
5 დღე ევროკომისიის შუალედური ანგარიშის გამოქვეყნებამდე - საკითხი კვლავ პოლიტიკური ბრალდებების თემაა
ოპოზიციის წარმომადგენლები პირდაპირ ჩადიან ევროპარლამენტში და მუშაობენ, რომ ქვეყანამ ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი არ მიიღოს - კახა კალაძე
ირაკლი ჩიქოვანი სერგი კაპანაძის სტატიაზე: ოპოზიციონერებს, ე.წ. არასამთავრობო ორგანიზაციებს აქვთ მხოლოდ ერთი ინტერესი, რამენაირად ხელი შეუშალონ საქართველოსთვის სტატუსის მინიჭებასირაკლი ჩიქოვანი სერგი კაპანაძის სტატიაზე: ოპოზიციონერებს, ე.წ. არასამთავრობო ო
მაკა ბოჭორიშვილი ოპოზიციის და არასამთავრობოების ნაწილზე: საქართველომ თორმეტივე რეკომენდაციის შესასრულებლად ყველაფერი გააკეთა და ნებისმიერი ქართველი, ვისაც გული შესტკივა საქართველოს ევროპულ მომავალზე, ამას უნდა ამბობდეს
ბოლო 3 წელიწადში, 30%-ით გაეზარდა ხელფასი ყველა საჯარო მოხელეს, პოლიციელებს და ჯარისკაცებს 45-50%-ით. 400 მილიონზე მეტით გაიზრდება განათლების დაფინანსება მომავალ წელს - ირაკლი ღარიბაშვილი
მთელი ქვეყნის ეკონომიკა იქნება 85 მილიარდ 370 მილიონ ლარი, 2012 წელს იყო 27 მილიარდი, ჩვენი მმართველობის პერიოდში ეკონომიკა გასამმაგდა - ირაკლი ღარიბაშვილი