პირველი ქალი სამხედრო, რომელიც საბრძოლო ქვედანაყოფში ასეულის მეთაურია
პოლიციამ, განზრახ მკვლელობის მცდელობის და სამსახურებრივი საქმიანობის შესრულების დროს, პოლიციელზე თავდასხმის ბრალდებით, ერთი პირი დააკავა - შსს
ნარკოდამოკიდებულება - სენი, რომლის განკურნებაც შესაძლებელია
ცურვა ხელების გარეშე, ცეკვა სმენის გარეშე, დაკვრა მხედველობის გარეშე - დღეს, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საერთაშორისო დღეა
საღებავი, რომელსაც დიზელის წარმოებისას იყენებენ, სანელებლებში აღმოაჩინეს
"ვითარება დაძაბულია იმაზე მეტად, ვიდრე ეს ცეცხლის დროებითი შეწყვეტის შეთანხმებამდე იყო" - ომის 58-ე დღე ახლო აღმოსავლეთში
ომის პარალელურად, უკრაინაში განხილვის თემა არჩევნებია - "ეკონომისტმა" მოიპოვა დახურული კვლევის შედეგები, რომლის მიხედვით, ზელენსკისადმი ნდობის რეიტინგი 32%-ია, ორჯერ ნაკლები ვიდრე ზალუჟნის მიმართ
უკვე მესამე ზამთარი დაიწყო, რაც უკრაინა რუსეთის აგრესიას ებრძვის - ვოლოდიმირ ზელენსკის თქმით, ქვეყანა ომის ახალ ფაზაშია
ბრიუსელის პასუხამდე რამდენიმე დღით ადრე, პრემიერ-მინისტრმა საქართველოს ევროპულ მისწრაფებაზე, დუბაიში ისაუბრა - ირაკლი ღარიბაშვილმა მსოფლიო ლიდერებს უთხრა, რომ ქვეყანა ევროპის პოლიტიკური ცენტრიდან პოზიტიურ გზავნილს ელოდება
2024 წლის პირველი ივლისიდან, ლამინირებული პირადობის მოწმობები უქმდება - საკითხზე მმართველ გუნდსა და ოპოზიციას შორის, შეთანხმება უკვე შედგა
"ნაციონალური მოძრობა" არსებობის ისტორიაში ყველაზე მძიმე კრიზისშია - რა შედეგით დასრულდება ლევან ხაბეიშვილის საბედისწერო ხელმოწერა
შვილმა მამას ძაღლი მერვე სართულიდან გადაუგდო - ცხოველის მიმართ ჩადენილი სასტიკი მოპყრობის ბრალდებით, საქართველოში პირი პირველად დააპატიმრეს