საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ვიზიტი დუბაიში დასრულდა - მსოფლიო ლიდერებს მთავრობის მეთაურმა სიტყვით მიმართა
თბილისის 24-ე საერთაშორისო კინოფესტივალი საზეიმოდ დაიხურა
მოხარული ვარ, რომ მთავრობამ სწრაფად იმოქმედა, სამოქმედო გეგმა რამდენიმე დღის წინ ბრიუსელს გადაეგზავნა, გვსურს ყველამ ერთად იმუშაოს, რომ 9 დათქმა შესრულდეს - ევროკავშირის ელჩი საქართველოში
ის ისარგებლებს შემთხვევით და საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებზე, ასევე კანდიდატის სტატუსთან დაკავშირებით გაივლის კონსულტაციებს - ბექა ოდიშარია პრემიერ-მინისტრზე
გარდა ფორუმის ფორმატში გაწეული ძალისხმევისა, მნიშვნელოვანია პრემიერ-მინისტრის შეხვედრები სხვადასხვა ლიდერებთან - გია ვოლსკი
კლიმატის ცვლილებების წინააღმდეგ ბრძოლაში წვლილის შეტანა ყველა ქვეყანას შეუძლია და საქართველოს ამ ბრძოლაში, საკუთარი როლი ეკუთვნის - გიორგი ცაგარეიშვილი პრემიერის ვიზიტზე
მიდის ის პროცესი, რაც აუცილებლად მიიყვანს პოლიტიკურ ლიკვიდაციამდე ამ ორგანიზაციას - გურამ მაჭარაშვილი "ნაციონალური მოძრაობის" შესახებ
"ზურგის ქარი მისურვებია მათთვის ამ გზაზე" - ბექა ოდიშარია "ნაციონალურ მოძრაობაში" არსებულ დაპირისპირებაზე
მინდა მადლობა გადავუხადო ევროპელ დიპლომატებს ძალისხმევისთვის, კვლავაც ველით მათგან ინტენსიურ პარტნიორობასა და თანამშრომლობას - შალვა პაპუაშილი