Friends-ის ვარსკვლავს მეთიუ პერის თავყვანისმცემლები ემშვიდობებიან
ნიკა მელიას, ზვიად კუპრავას და ბაჩო დოლიძის სასამართლო სხდომაზე 5 მოწმე და 6 პოლიციელი დაიკითხა
ხმაური იყო ოზურგეთის საკრებულოში - სხდომა, რომელსაც მიხეილ სააკაშვილის წარმომადგენელი სოფო ჯაფარიძეც ესწრებოდა, დაპირისპირების გამო ვერ დაიწყო
"გაუმართლებელი და უკანონო გადაწყვეტილება" - პარლამენტის თავმჯდომარის მხრიდან სააკაშვილის ნახვის უფლების შეზღუდვას ოპოზიციის პროტესტი მოჰყვა
თუ ვინმე არის ანტიევროპული საქართველოში, სამწუხაროდ ეს ჩვენი ოპოზიციაა - შალვა პაპუაშვილი
ჩინეთში ღონისძიებას ბევრი ადამიანი ესწრებოდა, მათ შორის ევროკავშირის ქვეყნების წარმომადგენლები და წარმოჩენა, თითქოს პუტინთან ორმხრივ კონტაქტზეა საუბარი, მანიპულაციის კლასიკური მაგალითია - შალვა პაპუაშვილი
ევროკავშირის ელჩის განცხადებამ ყველაფერს მოფინა ნათელი, ამ პროექტის ყოველი სიტყვა, ყოველი მძიმე და წერტილი ევროკომისიასთან იყო შეთანხმებული - შალვა პაპუაშვილი "მაუწყებლობის შესახებ" კანონში ცვლილებებზე
გორგასლის ქუჩაზე ცნობილი ქართველი მოქანდაკის, ელგუჯა ამაშუკელის ბიუსტი გაიხსნა
ამ დრომდე საქართველოს საფინანსო სისტემაში სანქციების აღსრულების პროცესის დარღვევის არცერთი კონკრეტული შემთხვევა არ დაფიქსირებულა - საქართველოს ეროვნული ბანკი
რა ინფორმაცია ჰქონდა, თავად იცის ყველაზე კარგად და შეეძლო აეხსნა, მაგრამ არ მისცეს ამის საშუალება - ენმ-ის წევრი სააკაშვილის დღევანდელ განცხადებებზე
მიხეილ სააკაშვილი საკუთარ სასამართლო პროცესს "ვივამედიდან" ჩაერთო და დღესაც პოლიტიკური განცხადებები გააკეთა - მისი თქმით, საქართველოში რუსების დივერსიული ჯგუფია შემოსული
როგორც კი წარმატებული პროექტი სახეზეა, ბევრი გამოჩნდება ხოლმე, ვისაც ეს არ უხარია და ცდილობს დისკრედიტაციას - ჯანდაცვის მინისტრი ონკოლოგიური დიაგნოზის მქონე ბავშვების საზღვარგარეთ მკურნალობაზე
ონკოლოგიური ქირურგია ყველა ონკოპაციენტს დაუფინანსდება, მათ შორის არიან დაზღვეული ვეტერანები და პაციენტებიც, რომელთა წლიური შემოსავალი 40 000 ლარზე მეტია - რა სიახლეებია ონკოპაციენტებისთვის
"ეს ვიზიტები ატარებდა პოლიტიკური პაემნის ხასიათს, ხდებოდა ბოროტად გამოყენება პარლამენტის თავმჯდომარის კეთილგანწყობის" - შალვა პაპუაშვილი მიხეილ სააკაშვილთან ვიზიტების შესახებ