რამდენ ლარად შეიძენთ ერთ დოლარსა და ევროს 1 დეკემბერს - ახალი გაცვლითი კურსი
ჯანსუღ კახიძის მუსიკალურ ცენტრში, 2 დეკემბერს, თბილისის სიმფონიური ორკესტრი, სოლისტი გიორგი გრძელიძე და მაესტრო დავით მუქერია, შუმანისა და შუბერტის ნაწარმოებებს შეასრულებენ
საფინანსო საქმიანობა, ვაჭრობა, ტრანსპორტი, ქვეყნის ეკონომიკა ზრდის მაღალ ტემპს ინარჩუნებს - საქსტატი ახალ მონაცემებს აქვეყნებს
ეუთოს მინისტერიალზე გამოსვლისას ილია დარჩიაშვილმა ყურადღება რუსული აგრესიის შედეგებზე გაამახვილა - ფრანგმა, გერმანელმა და შვედმა კოლეგებმა კი რუსეთის პირველ დიპლომატს 2008 წელს საქართველოზე თავდასხმა და 2022 წელს უკრაინაში შეჭრა შეახსენეს
ხიდი ევროპასა და აზიას შორის - საქართველო ცენტრალური აზიის ეკონომიკურ სამიტს მასპინძლობს
საქართველო ეუთოს მინისტერიალზე - რამდენად მნიშვნელოვანია ამ პლატფორმის გამოყენება ქვეყნისთვის და რას პასუხობს მმართველი გუნდი ოპოზიციის ბრალდებებს
"ლელოს" ლიდერის ინტერვიუ "ქართული ოცნებისთვის" იმის მტკიცებულებაა, რომ ყოფილი ბანკირი ოლიგარქობის ყველა კრიტერიუმს აკმაყოფილებს - მმართველი გუნდის განცხადებები ხაზარაძეზე
გაერთიანების უშედეგო მცდელობები და დაპირისპირება "ნაციონალურ მორაობაში" - დღემდე გაურკვეველია, გარიცხულია თუ არა პარტიიდან ოფიციალურად ნიკა მელია
ხელჩართული ჩხუბი აჭარის საკანონმდებლო ორგანოში - ერთმანეთს "ნაციონალური მოძრაობი" და "ქართული ოცნების" დეპუტატები დაუპირისპირდნენ