"ლელოს" შემწეობით, პარალიზებულია ორი ოპოზიციური ტელევიზია და იქ მხოლოდ "ლელოური ამბები" გადის - იაგო ხვიჩია
ლევან ხაბეიშვილი ჰყოფს და ანგრევს "ნაციონალურ მოძრაობას" და ეს არ ხდება მხოლოდ უცოდინრობით, ეს არის დავალება კვიპროსის კლუბიდან - ენმ-ს წევრი დავით ლაგვილავა
საქართველოს პრეზიდენტი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან მივიდა, სტუდენტებს შეხვდა და პეტიციაზე ხელმოწერის პროცესს დააკვირდა
როდესაც ღონისძიებას ესწრებიან ბლინკენი, ბორელი და სხვა ევროპელი ლიდერები, იქ აბსოლუტურად ლოგიკურია საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მონაწილეობა - კობახიძე
კეზერაშვილის შემდეგ, მამუკა ხაზარაძის სახით, კიდევ ერთი თვითაღიარებული ოლიგარქი გვყავს, რომელმაც აღიარა, რომ სრულად აკმაყოფილებს ოლიგარქის ყველა კრიტერიუმს - შალვა პაპუაშვილი
ეუთოს მინისტერიალი ოფიციალურად გაიხსნა - რატომ მიიჩნევს ოპოზიცია, რომ საქართველოს ღონისძიებისთვის ბოიკოტი უნდა გამოეცხადებინა
საქართველოს დელეგაციას პრემიერი ირაკლი ღარიბაშვილი უხელმძღვანელებს, ღონისძიებას 160 ქვეყნის უმაღლესი წარმომადგენლობა ესწრება - პაატა კალანდაძე გაეროს კლიმატის ცვლილების კონფერენციაზე
დაიყო ეს პარტია ბოლშევიკებად და მენშევიკებად - ალბათ, არჩევნების წინ მაინც მოახერხებენ ერთმანეთისგან გაყრას - ირაკლი კობახიძე ენმ-ზე
ხაზარაძე არის ჩვეულებრივი კორუმპირებული ოლიგარქი, რომელსაც კორუფციით აქვს ნაშოვნი ფული ჯერ კიდევ 90-იან წლებში, შემდეგ კი სააკაშვილის რეჟიმთან ერთად შოულობდა ფულს - ირაკლი კობახიძე
კოლექტიური "ნაცმოძრაობა" ცდილობს, საკუთრივ "5" ნომრის ფაქტორი დასწიოს ოდნავ ქვემოთ და ასწიოს ვითომ შუაშისტური ძალების ფაქტორი - მამუკა მდინარაძე
მამუკა ხაზარაძე, გუშინდელი დღიდან, არის თვითგამოცხადებული ოლიგარქი - აქვს ბევრი ფული, გავლენები პოლიტიკაზე და თავისივე პირით აღიარა, რომ გავლენები აქვს ტელევიზიებზე და ფლობს ტელევიზიებს - მამუკა მდინარაძე
ქმრის მიერ მოკლული სოფო კვარაცხელიას დედა სიძისთვის, რომელსაც 20-წლიანი პატიმრობა შეუფარდეს, თავისუფლების უვადოდ აღკვეთას მოითხოვს
პრემიერ-მინისტრი გაეროს კლიმატის ცვლილების 28-ე კონფერენციის მსოფლიო ლიდერთა სამიტში მიიღებს მონაწილეობას
კეზერაშვილის შემდეგ, ჩვენ გვყავს მეორე თვითაღიარებული ოლიგარქი - ისედაც ყველამ იცოდა, რომ ხაზარაძე იყო ოლიგარქი, მას პირდაპირი გავლენები აქვს ტელევიზიებზე - ირაკლი კობახიძე
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს აშშ-ის ელჩი ეწვია
მალე დავაინიცირებთ რეკომენდაციების შესრულების გეგმაში გაწერილ ზოგიერთ საკითხს, ვინმეს თუ სურს კონსტრუქციული მონაწილეობა, კარი ღიაა - შალვა პაპუაშვილი
ჩვენი ამბიციაა ჯამურად 100 000 000 000 დოლარით კლიმატის ცვლილებებთან გამკლავების ძალისხმევის დაფინანსება 2019-2030 წლების პერიოდში -აზიის განვითარების ბანკის პრეზიდენტი
ვენახების მონაცემები და ღვინის სექტორში პროფესიული განათლება - ღვინის ეროვნული სააგენტოს, "ქართული ღვინისა" და GIZ-ის ორგანიზებით, ანგარიში წარადგინეს