"ახლო მომავალში გამოჩნდება, რისთვის დაბრუნდა" - როგორ აფასებს ოპოზიცია ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკაში დაბრუნებას
ოპოზიციის განცხადება ძალიან სასოწარკვეთილად გამოიყურება... ბიძინა ივანიშვილმა თავის გამოსვლაში აქცენტი ბევრად უფრო დიდ, დიად ეროვნულ მიზნებზე გააკეთა - პრემიერი
ჩვენ ვიხილეთ, რომ თანხის გადახდით, თურმე, შესაძლებელი ყოფილა ისეთი რეზოლუციების მიღება, სადაც დიდი სიბინძურე და სიცრუე იყო მოცემული - კახა კალაძე
42 000-ზე მეტ ადამიანს, ვინც "ქართული ოცნების“ წევრად ირიცხება, ჩვენს პარტიულ აქტივს, ასევე 100 ათასობით მხარდამჭერს მინდა, მივულოცო ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკაში დაბრუნება - თეა წულუკიანი
სხვა დასახლებებში ბრძოლების გააქტიურების გამო, რაჰაფს 100,000-მდე ადამიანმა მიაშურა - რა ხდება ქალაქში, სადაც ჰუმანიტარული მდგომარეობა სულ უფრო მძიმდება
რაც კი შეიძლება ოლიგარქად წოდებას რამე თვისება სჭირდებოდეს, სახეზე არცერთი არ გვაქვს. შესაბამისად, ეს არის სპეკულაციური, ხშირად დასპონსორებული შეფასება, რეალობა არის აბსოლუტურად სხვა - მამუკა მდინარაძე