გამოძიება დესტაბილიზაციის საქმეზე - გიორგი მელაძე საქალაქო სასამართლოში ხვალ ელოდებიან
პრეზიდენტის იმპიჩმენტი და პოლიტიკური შეფასებები - ორდღიანი განხილვის შემდეგაც, მთავარი კითხვა მამრთველი გუნდისთვის ისევ უპასუხოდ რჩება
თუკი საკონსტიტუციო სასამართლო გაითვალისწინებს და იმპიჩმენტის მოთხოვნას დაეთანხმება, ფაქტობრივად, სრულად აუკრძალავს პრეზიდენტს საგარეო მიმართულებით არსებობას - თამარ ჩუგოშვილი
ორი დღეა საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეები კონსტიტუციის გარანტის საქმეს იხილავენ - რა ხდებოდა დღევანდელ პროცესზე და რა არგუმენტები აქვთ მხარეებს საკუთარი სიმართლის დასამტკიცებლად
საკონსტიტუციო სასამართლოში პრეზიდენტის იმპიჩმენტის საკითხთან დაკავშირებით სხდომა ხვალ განახლდება
სრული ნონსენსი და თავის მოჭრაა, როდესაც საკონსტიტუციო სასამართლოში ასეთ მარტივ თემასთან დაკავშირებით, იურისტები ასეთ გაუგონარ რაღაცებს საუბრობენ - ირაკლი კობახიძე
რიში სუნაკი - არ უნდა დაგვაძალონ, ვირწმუნოთ, რომ ადამიანებს შეუძლიათ, აირჩიონ ნებისმიერი სქესი, კაცი კაცია და ქალი - ქალი
თბილისის გასტრო კვირეულის ფარგლებში, გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ პანელურ შეხვედრას უმასპინძლა
"პრაქტიკაში არ არის გამიჯნული, როდის შეიძლება, პრეზიდენტი მოქმედებდეს მთავრობის თანხმობის გარეშე და როდის არის აუცილებელი თანხმობა" - საკონსტიტუციო სასამართლოს სხდომა გრძელდება
დეპუტატები ლევან დავითაშვილს მინისტრის საათის ფორმატში უსმენენ
საქართველომ შეძლო არა მხოლოდ ეკონომიკური მდგრადობის შენარჩუნება, არამედ ზედიზედ ორი წლის განმავლობაში ორნიშნა ეკონომიკური ზრდის უზრუნველყოფა - ლევან დავითაშვილი
შალვა პაპუაშვილი თეონა აქუბარდიას - ქვეყანას, რომელსაც არ აქვს ნატო-ს უსაფრთხოების ქოლგა და არანაირი საერთაშორისო უსაფრთხოების გარანტია, ერთადერთი უსაფრთხოების ქოლგა არიან საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლები - მოგიწოდებთ პატივი სცეთ მათ
შალვა პაპუაშვილმა თინა ბოკუჩავას მიმართა - პარლამენტში თქვენს ისტერიულ გამოსვლას თქვენი ფრაქციის არცერთი წევრი არ ესწრებოდა, ეს არის ყველაზე დიდი პოლიტიკური განაჩენი
ონკოლოგიური დიაგნოზის მქონე ბავშვების მკურნალობის სახელმწიფო პროგრამა გრძელდება - საქართველოდან საზღვარგარეთ უკვე 10 ბავშვი გაემგზავრა