ინდექსები მნიშვნელოვანი იქნებოდა იმ შემთხვევაში, თუ "ქართული ოცნება" გააგრძელებდა დემოკრატიული რეფორმების განხორციელებას - თეონა აქუბარდია
ბოლო 24 საათის მონაცემებით, რუსეთმა უკრაინის საცეცხლე პოზიციებზე სულ 2450 იერიში განახორციელა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები UEFA-ს 2024 წლის ჩემპიონატის უსაფრთხოდ ჩატარებაში მიიღებენ მონაწილეობას
14:23
თბილისში ახალი სტადიონის მშენებლობის ხელშესაწყობად იმუშავებს უწყებათაშორისი კომისია, რომელსაც ირაკლი კობახიძე უხელმძღვანელებს
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ ფრინველის გრიპით ადამიანის ინფიცირების პირველი შემთხვევა დაადასტურა
ღრმად შოკირებული ვიყავი იმ ამბით, რომ თქვენზე თავდასხმა მოხდა, ვგმობ ამ საზიზღარ აქტს - ურსულა ფონ დერ ლაიენი დანიის პრემიერზე
შოკირებული ვარ დემოკრატიულად არჩეული კიდევ ერთი ლიდერის მიმართ განხორციელებული ფიზიკური აგრესიით - ჯოზეფ ბორელი დანიის პრემიერზე
ირაკლი ზარქუა: ველოდები, რომ ტრამპი შეძლებს ამერიკა გახადოს უფრო დიადი და სამართლიანი - მისტერ ტრამპ, აბა თქვენ იცით, გამარჯვებები!
"შავი ზღვის ფსკერის გეოფიზიკური და გეოტექნიკური დეტალური შესწავლა" - საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკს შორის შეთანხმება გაფორმდა