5 დეკემბერს თბილისის რამდენიმე უბანს ელექტროენერგიის მიწოდება შეეზღუდება - ქუჩების ჩამონათვალი
"რუსთავის 2-ის" პროექტ "იქს ფაქტორიდან", ამერიკული "ვოისის" ტოპ თორმეტეულში - ნინი ბრეგვაძემ უძლიერესი კონკურენტები ჩამოიშორა და ახლა ყველაზე მეტად მაყურებლის მხარდაჭერა სჭირდება
ვინ განსაზღვრავს თბილისის სატრანსპორტო პოლიტიკას და როგორ სრულდება უცხოური კომპანიის რეკომენდაციები - გიორგი ვაშაძის კრიტიკას დედაქალაქის მერი პოპულისტურ განცხადებად აფასებს
კარტოფილსა და ზეთზე ფასები 30%-ით, პურზე 10%-ით, დიზელის საწვავზე კი 12%-ით შემცირდა - სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურის მონაცემებით, ნოემბერში წლიურმა ინფლაციამ 0,1% შეადგინა
დიდთოვლობის და უამინდობის გამო ევროპის ქალაქები პარალიზებულია - ჯამში 850 ფრენაა გაუქმებული
24 საათში განადგურებული 200 ობიექტი - სახლებში, რელიგიურ დაწესებულებებსა და საავადმყოფოებში, "ჰამასის" გვირაბებთან დამაკავშირებელი ათობით შახტაა აღმოჩენილი
იურიდიულ პირებს პოლიტიკური ჯგუფების დაფინანსება ეკრძალებათ - რა არგუმენტით არ უჭერს მხარს ოპოზიცია პარტიების დაფინანსების წესის ცვლილებას
ლევან ხაბეიშვილს ბათუმშიც აუჯანყდნენ, "ნაციონალური მოძრაობის" აჭარის ორგანიზაციის წევრებმა პარტია დატოვეს - მოქმედი თავმჯდომარე კი პარტიულ კრიზისზე კომენტარს აღარ აკეთებს
შანტაჟის მსხვერპლი მოზარდები - "კურიერი P.S.-ის" რეპორტაჟის შემდეგ, დაზარალებულ არასრულწლოვანთა რიცხვი შესაძლოა გაიზარდოს, გამოძიება კიდევ რამდენიმე მოზარდის საქმეს შეისწავლის
ბულგარეთის პრეზიდენტმა უკრაინის ჯავშანტექნიკით უზრუნველყოფის კანონს ვეტო დაადო
"ჯორჯიან ეარვეისი" მომავალი წლიდან ევროპის მიმართულებით კვირაში 60 რეისამდე ფრენას ამატებს - ასევე ავიაკომპანია ამატებს ფრენებს დუბაიში და ჩინეთის სამ ქალაქში
საქართველოს პარლამენტი კულტურის კომიტეტის საკონსულტაციო საბჭოს გაფართოებულ სხდომას მასპინძლობს
წინასაარჩევნოდ მმართველი გუნდი შეეცდება ზოგიერთი სახის რეკომენდაცია შესრულდეს, თუმცა, ძირითადად მოთხოვნებს არ შეასრულებენ - რომან გოცირიძე
ევროკავშირმა გახსნა საქართველოსთვის კარი, რომ მიიღოს კანდიდატის სტატუსი, იმედი მაქვს საქართველო შეძლებს ამ მნიშვნელოვანი ნაბიჯის გადადგმას წლის ბოლოს - საფრანგეთის ელჩი
ალბანეთის პარლამენტში ოპოზიციონერმა დეპუტატმა პლენარული სესიის დროს ფერადი კვამლი გაუშვა და ფურცლები დაწვა
ვინმეს თუ სურს, დაეხმაროს ქართველ ხალხს და მის მიერ არჩეულ ხელისუფლებას რეკომენდაციების შესრულებაში, ყველასთვის კარი ღიაა - შალვა პაპუაშვილი
სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებთ, რომ თბილისის მერია ზედმიწევნით მიჰყვება კომპანიის რეკომენდაციებს დედაქალაქში საზოგადოებრივი ტრანსპორტის რეფორმის განსახორციელებლად - "სისტრა ჯგუფი" გიორგი ვაშაძის განცხადებას პასუხობს
"გიორგი ვაშაძე არის დეგრადირებული, გაქსუებული პოლიტიკოსი, მას ჰგონია ისევ ის წლებია, როდესაც ყალბ პირადობის მოწმობებს ბეჭდავდნენ, ვერ მოიშალა ტყუილების თქმა" - კახა კალაძე
ზურაბ ჟვანია თავისუფლების საპარლამენტო ორდენით დაჯილდოვდება
ინფორმაცია, თითქოს ჯარში უხარისხო საკვები პროდუქტები შედის, აბსოლუტურად აცდენილია რეალობას და ჯარის დისკრედიტაციას ემსახურება - ჯუანშერ ბურჭულაძე
ინფლაციის შემცირება განაპირობა საქართველოს მთავრობისა და ეროვნული ბანკის კოორდინირებულმა მუშაობამ - ჩვენ სხვა ქვეყნებზე ადრე მოვახერხეთ გამოწვევის დაძლევა - ვახტანგ ცინცაძე
პარლამენტში პარტიამ „ანა დოლიძე - ხალხისთვის“, გენდერულ სახელფასო სხვაობასთან დაკავშირებით, საკანონმდებლო წინადადება დაარეგისტრირა
დიდთოვლობა გერმანიაში - უამინდობის გამო, 760 ფრენა გაუქმდა
"ახალი სკანდალის აგორების ფუჭი მცდელობაა და ფუჭ მცდელობად დარჩება" - ცაგარეიშვილი პარტიების დაფინანსების წესის ცვლილების შესახებ ოპოზიციის განცხადებებზე
"ეს ცუდი კანონპროექტია, მხარს არ დავუჭერთ, მთავრობა არ უნდა აკონტროლებდეს პოლიტიკურ დაფინანსებას" - ოპოზიცია "მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ" კანონზე
"ნაციონალური მოძრაობა", "გირჩი", "დროა", "ლელო", "სტრატეგია აღმაშენებელი" - ეს ერთი ღირებულებით მოქმედი დაჯგუფებაა, ქართველი ხალხი ამას კიდევ ერთხელ ეტყვის უარს არჩევნებზე - შალვა პაპუაშვილი
ენმ-ში არსებული კრიზისის ფონზე, მელიას მხარდამჭერები ახალი პლატფორმის შექმნაზე საუბრობენ
აღმაშენებლის გამზირზე დაჭრილი 23 წლის პოლიციელის ჯანმრთელობის მდგომარეობა სტაბილურია - საფრთხე აღარ ემუქრება კიდევ ერთი დაჭრილის სიცოცხლეს