ევროპაში ნაციზმის იდეოლოგია პოლიტიკურ დანაშაულად აღიარეს, საქართველოც უნდა გათავისუფლდეს ნაცისტური იდეოლოგიისგან, როგორც პოლიტიკური დანაშაულისგან - დიმიტრი ხუნდაძე
შავი ფული ისეთი უნდა, ოპოზიციაში რომ არის, ხან კვიპროსიდან მოაქვთ, ხან ლონდონიდან, კეზერაშვილისგან იღებენ ევროპელი პენსიონერებისთვის წართმეულ ფულს - შალვა პაპუაშვილი
გიორგი გახარია, რომელმაც ნიკანორ მელიას გამო უღალატა კანონის უზენაესობის პრინციპს, აგრძელებს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას და პოლიტიკური ქულების ჩაწერას ცდილობს - ვლადიმერ ბოჟაძე
ბელგიაში, მსოფლიოში აღიარებული ქართველი არტისტის, კარლო კაჭარავას პერსონალური გამოფენა გაიხსნა - "ევროპალია-საქართველოს" ფარგლებში, გამოფენას გენტის თანამედროვე ხელოვნების მუზეუმი მასპინძლობს
ეთნიკურად აზერბაიჯანელ სტუდენტებსა და მოსწავლეებს პროკურატურის საქმიანობა გააცნეს - გამოითქვა მზაობა ნაადრევი ქორწინების შესახებ ერთობლივი საინფორმაციო შეხვედრების გასამართად