ოცნების ახდენა 45 წლის დაგვიანებით - 82 წლის ფრანგული ენის მასწავლებელი ეთერ აფრიამაშვილი პარიზში
აშშ-მ ისრაელს 14 მილიარდიანი დახმარება გამოუყო, უკრაინის დახმარებაზე მსჯელობა კი დროებით გადაიდო - ამერიკულ გამოცემასთან ზელენსკი არ მალავს, რომ დაიღალა მოკავშირეების დარწმუნებით
დასახლება, რომელიც პირველი იყო თავდასხმისას, ცხედრებისგან გაწმინდეს , თუმცა დარჩენილია ბევრი დეტალი, რაც ჰამასის" სისასტიკეს აღწერს - P.S-ის სპეციალური რეპორტაჟი ისრაელიდან
პირადი ცხოვრების საიდუმლოს ხელყოფა - ქალმა დაშორების შემდეგ, პარტნიორ მამაკაცს ფოტო და ვიდეომასალა გაუვრცელა
ყველა ონკოლოგიურ პაციენტს, მათი შემოსავლის მიუხედავად, ქირურგიული ოპერაცია დაუფინანსდება - მიმდინარე წელს ეს უკვე მეორე ცვლილებაა
ევროკომისიის შუალედური ანგარიშის გამოქვეყნებამდე, 3 დღე რჩება - კვირის მნიშვნელოვანი ამბები და მოვლენები, რომელიც არ უნდა გამოგრჩეთ
ომის 619-ე დღე უკრაინაში - რუსმა ოკუპანტებმა არტილერისტის დღის დაჯილდოების ცერემონიალი დაბომბეს, დაიღუპა სულ მცირე 20 ოფიცერი
"ჰამასის" მოკავშირე "ჰესბოლას" ლიდერის ვიდეომიმართვა, 7 ოქტომბრის შემდეგ მსოფლიომ პირველად მოისმინა - რას ამბობს ჰასან ნასრალა
ისრაელის პარლამენტში, ტერორისტების მიერ გადაღებული მასალის ნახვის შემდეგ, დეპუტატებს ექიმების დახმარება დასჭირდათ
ღარიბი მოსახლეობა და მდიდარი ლიდერები - მაშინ როცა "ჰამასის" ლიდერები მილიონებს ხარჯავენ, ღაზის მოსახლეობა უკიდურეს სიღარიბეს ებრძვის
რა დანიშნულება აქვს "ჰამასისთვის" 30 მეტრის სიღრმეში არსებულ გვირაბ "შიფას" - ისრაელი ჰამასს უდანაშაულო ადამიანების ცოცხალ ფარად გამოყენებაში ადანაშაულებს