რამდენ ლარად შეიძენთ 1აშშ დოლარს და ევროს 6 დეკემბერს - ეროვნული ვალუტის ახალი გაცვლითი კურსი
ევროკომისიის მხრიდან დადებითი რეკომენდაცია გვაქვს, ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს არაფერი უშლით ხელს, რომ საქართველოსთან დაკავშირებით პოზიტიური გადაწყვეტილება მიიღონ, მხოლოდ პოზიტიურ გადაწყვეტილებას ველოდებით - შალვა პაპუაშვილი
ეს პოლიტიკური დასასრულია. შენს სამშობლოს როცა ებრძვი, ბოლოს ასე დაამთავრებ. შეუძლებელია გასაქანი ჰქონდეს პოლიტიკურ ჯგუფს, რომელიც დაფუძნებულია ძალადობაზე და კორუფციაზე - შალვა პაპუაშვილი "ნაციონალურ მოძრაობაზე"
ევროკომისიის დასკვნამ კიდევ ერთხელ მოსპო საფუძველი სპეკულაციებისთვის. საქართველო იმ ჯაჭვის ნაწილია, რომელიც ევროკავშირს, ნატო-ს ეხმარება სანქციების ეფექტიანად განხორციელებაში - შალვა პაპუაშვილი
სერია A-ს 2022/23 წლების სეზონის საუკეთესო გოლის ავტორი და სიმბოლური ნაკრების წევრი - ხვიჩა კვარაცხელიას კიდევ ერთი აღიარება იტალიაში
ქვეყანაში ბიზნეს სექტორის ბრუნვის მოცულობა 8.8%-ით გაიზარდა და 51.7 მილიარდი ლარი შეადგინა - რა მთავარი ფაქტორები განაპირობებს ბიზნესის გაძლიერებისთვის პოზიტიურ გარემოს
უცხოურ ვალუტაში სესხებზე საპროცენტო განაკვეთი შემცირდა - კომერციული ბანკები და განაკვეთების უფრო შემცირებას აანონსებენ
ევროპა დიდთოვლობისა და ძლიერი ყინვის შედეგებს ებრძვის - მსოფლიო ჩემპიონატზე წასული ქართული ანსამბლის 9 წევრი მიუნხენის აეროპორტში ჩარჩა
აშშ-ის სენატში უკრაინის დახმარების 61 მილიარდიან პაკეტს კენჭს ხვალ უყრიან - ვოლოდიმირ ზელენსკი რუსეთთან ბრძოლისთვის დახმარებას ითხოვს
რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ სოფელ აძვის მიმდებარედ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული ხვიჩა კორინთელი თავისუფალია
"მოვუწოდებ მსოფლიო ლიდერებს ორივე მხარეს მცხოვრები მშვიდობიანი მოქალაქეების ტანჯვა შეაჩერონ" - წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის პრეზიდენტი ისრაელი-"ჰამასის" ომის შედეგებზე
"კიდევ ერთხელ გვაქვს მხარდაჭერა ნატოსთან დაახლოების მხრივ" - შალვა პაპუაშვილი ნატო-ს წევრი ქვეყნების ელჩებს შეხვდა
ქართული დელეგაცია ბუდაპეშტში - მმართველი გუნდი იმედოვნებს, რომ კანდიდატის სტატუსის მიღების პროცესში საქართველოს უნგრეთის მხარდაჭერა ექნება
საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებამდე მცირე დრო რჩება - ვინ ჩაერთვება ევროკომისიის 9 დათქმის შესრულების პროცესში ოპოზიიციდან
მივა თუ არა "ნაციონალური მოძრაობა" სრულ დაშლამდე პარტიაში შექმნილი შიდა კრიზისის გამო - მმართველი გუნდის შეფასებით, ენმ-ში მიმდინარე პროცესი პოლიტიკაზე ოლიგარქის მავნე გავლენის მაგალითია
ის ვერ გაუგია, რომ გიგა "ნაცმოძრაობის" პოლიტსაბჭოს თავმჯდომარე არასოდეს ყოფილა და კანონშემოქმედებაზე აქვს პრეტენზია - თამარ ჩერგოლეიშვილი ანა წითლიძეზე
საპარლამენტო დელეგაცია ბრიუსელში ვიზიტით იმყოფება - პარლამენტის თავმჯდომარის მონაწილეობით ნატო-საქართველოს კომისიის სხდომა გაიმართება
"თეატრი სახელოსნო 42" პრემიერისთვის ემზადება
უნგრეთი საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციას მტკიცედ უჭერს მხარს, მნიშვნელოვანი პოზიციები ჟღერდება და ფიქსირდება უნგრეთის მხრიდან - მაკა ბოჭორიშვილი
ხაბეიშვილის თავის მოჭრას აპირებს მისივე პარტიის ნახევარი, უთავოდ სიარული ურჩევნიათ ხაბეიშვილის თავით სიარულს - ბექა ოდიშარია
კანდიდატის სტატუსზე გადაწყვეტილებამდე ერთი კვირით ადრე უნგრეთში ვიზიტი მნიშვნელოვანია, რათა ერთად ვიმსჯელოთ საკითხებზე, რომლებიც ევროპულ ინტეგრაციას უკავშირდება - ირაკლი კობახიძე
"ნაცმოძრაობა" იშლება, ეს არ არის შემთხვევითი პროცესი, ეს არის დავალება, რომელსაც ასრულებს კეზერაშვილი, არის ასეთი გეგმა, "ნაცმოძრაობა" დაწიონ, რათა სხვა პოლიტიკური ძალა წამოწიონ წინ - ირაკლი კობახიძე