ბექა ოდიშარია სანქციებზე: შეიძლება შევეგუოთ გაჭირვებას და შიმშილს, მაგრამ ქართველი ადამიანი არ ეგუება უსამართლობას და ორმაგ სტანდარტს
12:21
მოლდოვასთან დაკავშირებით ღიად ითქვა, რომ კორუფციის პრობლემები იქნა მოგვარებული და გადაიყვანა შემდეგ საფეხურზე - თეონა აქუბარდია ევროკომისიის გადაწყვეტილებაზე
12:14
ლევან ნიკოლეიშვილი ენმ-ს თავმჯდომარეობიდან ხაბეიშვილის გადადგომაზე: შესაკრებთა გადანაცვლებით ჯამი არ იცვლება, უბრალოდ ბოკუჩავას ხაბეიშვილისგან განსხვავებით შეუძლია ინგლისურადაც დაიჩივლოს უცხოელ პატრონებთან
სწორედ იმიტომ, რომ მსგავსი დარღვევები არ განმეორდეს, 12 წლის განმავლობაში, ხელისუფლებას უნდა ესწავლა ჭკუა - ლანა გალდავა
უსამართლობის და ორმაგი სტანდარტის მორიგი გამოვლინება ვიხილეთ - ირაკლი ზარქუა მოლდოვა- უკრაინასთან გაწევრიანების მოლაპარაკებების დაწყების შესახებ
12:06
დავით ჩიხელიძე: Brussels Signal-ის სტატია ევროპელი პოლიტიკოსების ორმაგ სტანდარტს ამხელს, ისინი დუმილს ინარჩუნებენ მოლდოვაში ტელეკომპანიების დახურვის გამო, მაგრამ ხმას იმაღლებენ საქართველოს შემთხვევაში, რომელმაც დემოკრატიული კანონი მიიღო
გახსოვთ მიტინგის შემდეგ ჯიხურზე შემოგდებული გარდაცვლილები? გახსოვთ, რომ ან სანქცია დაეწესებინათ აშშ-დან ან ეთქვათ, რომ ეს მიუღებელია? - ირაკლი ზარქუა
11:51
შალვა პაპუაშვილი: ორწლიანი რესტავრაციის შემდეგ დღეს სვანეთის მთებში დავაბრუნეთ ქურაშის მე-12 საუკუნის ხელნაწერი ოთხთავი, ათასწლეულის განმავლობაში, ერთი სოფლის რამდენიმე გვარის წყალობით, ამ საგანძურმა ყველა ქარტეხილი გამოიარა და ჩვენამდე მოაღწია
11:40
ხაბეიშვილი სანქციებზე: ხელისუფლება არღვევს კონსტიტუციას, საგარეო კურსს ცვლის და უნდა ესმოდეს, რომ ამისთვის საზღაურს მიიღებს