"საოკუპაციო რეჟიმისგან მივიღეთ ინფორმაცია, რომ უკანონოდ დაკავებული ჩვენი მოქალაქე თავს კარგად გრძნობს" - ირაკლი ანთაძე
"მინდა, ღრმა მწუხარება გამოვხატო რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონო დაკავებისას მოკლული საქართველოს მოქალაქის ოჯახის მიმართ, მოვუწოდებ საოკუპაციო ძალებს, დაუყოვნებლივ გაათავისუფლონ უკანონოდ დაკავებული კიდევ ერთი მოქალაქე" - ილია დარჩიაშვილი
"ჩვენი უმთავრესი მოთხოვნაა უკანონო დაკავებულის დაუყოვნებლივ გათავისუფლება და დამნაშავეების დასჯა" - ირაკლი ანთაძე სოფელ კირბალთან მომხდარ მკვლელობასა და გატაცებაზე
"საქართველოს მოქალაქის მკვლელობის უმძიმესი ფაქტი საქართველოში მიმდინარე ოკუპაციის კიდევ ერთი შემზარავი გამოვლინებაა, რაც ეწინააღმდეგება და უხეშად არღვევს საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ პრინციპებსა და ნორმებს" - სახელმწიფო მინისტრის აპარატი
"საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქე შეიწირა ბოროტებამ, რომელსაც რუსული ოკუპაცია ჰქვია" - კახა კალაძე ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საქართველოს მოქალაქის მკვლელობაზე
"ეფექტიანი გამოძიების, დამნაშავეების დასჯისა და რუსეთის ფედერაციისთვის პასუხისმგებლობის დაკისრების უზრუნველსაყოფად, მაქსიმალური ძალისხმევაა საჭირო" - ომბუდსმენი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საქართველოს მოქალაქის მკვლელობაზე
ერგნეთში, ქართული მხარის მოთხოვნით და ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ორგანიზებით, ტექნიკური შეხვედრა მიმდინარეობს - რა მოთხოვნები აქვს ქართულ მხარეს
ჩრდილოეთის ციალი "ავრორა" -30 წლის შემდეგ, პირველად, უჩვეულო შეფერილობის ცა საქართველოში
"ცახალი" ღაზის სექტორში სამხედრო ოპერაციას აგრძელებს - როგორც ჩანს, ისრაელი ხანგრძლივი ომისთვის ემზადება და ჯარისკაცებს თბილი ტანსაცმლით ამარაგებს
მდინარეებად ქცეული ქუჩები მილანში, დატბორილი საავადმყოფოები და საცხოვრებელი სახლები - წყალდიდობა იტალიაში
12 წლის გოგო ზრდასრულმა მამაკაცმა ცოლად მოყვანის მიზნით მოიტაცა და მასთან სქესობრივი კავშირიც დაამყარა - 22 წლის მამაკაცი დაკავებულია
დაპირისპირება გახარიას პარტიაში - ბათუმის საკრებულოს დეპუტატი ყოფილ თანაგუნდელებს იძულებასა და შანტაჟში სდებს ბრალს
რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ საქართველოს მოქალაქის მკვლელობის ფაქტთან დაკავშირებით, ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებმა დაუყოვნებლივ მოითხოვეს ტექნიკური შეხვედრის გამართვა - სუს-ი
"გამოვთქვამთ უკიდურეს შეშფოთებას სროლის ინციდენტის გამო, რომელსაც მოჰყვა ადამიანის გარდაცვალება - რეგიონში მშვიდობის, უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის შესანარჩუნებლად, აუცილებელია მსგავსი ინციდენტების აღკვეთა" - ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია
არასამთავრობო სექტორისა და ოპოზიციის ნაწილს, მმართველი გუნდი ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიზანმიმართულ საბოტაჟში ადანაშაულებს
საკუთარი პოლიტიკური მომავალი თუ საქართველო - კანდიდატის სტატუსის წინააღმდეგ გააქტიურებული პოლიტიკური სუბიექტები და მათი დამაზიანებელი სვლები
ენმ-ში შიდაპარტიული დაპირისპირება კიდევ უფრო გამწვავდა - ლევან ხაბეიშვილი დღეს ნიკა მელიას საჯაროდ დაემუქრა პარტიიდან გარიცხვით
"საერთაშორისო პარტნიორებს მოვუწოდებ, დროულად შეაფასონ აღნიშნული ფაქტი და გააძლიერონ რუსეთზე ზეწოლა ოკუპაციის დასრულების მიზნით" - შალვა პაპუაშვილი
21:00
"ჩვენი მოლოდინია, რომ საქართველო მიიღებს არა მხოლოდ კანდიდატის სტატუსს, არამედ წარმატებით გააგრძელებს ევროპაში ინტეგრაციას" - ლევან დავითაშვილი
"გამოძიება განზრახ მკვლელობისა და თავისუფლების უკანონო აღკვეთის მუხლებით დაიწყო" - შსს სოფელ კირბალთან მომხდარ მკვლელობასა და გატაცებაზე