"ჩამოვედით საქართველოში, რათა შევხვდეთ საქართველოს მთავრობის, ოპოზიციისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს" - დირკ შუბელი
თბილისის მერიის ინფორმაციით, აუტისტური სპექტრის მქონე ბავშვების მშობლებს იგივე მომსახურების მათთვის სასურველ ცენტრში დაფინანსება ცენტრის მიერ მუშაობის შეწყვეტის შესახებ განცხადების გავრცელებისთანავე შესთავაზეს
საფრანგეთის განვითარების სააგენტოს წარმომადგენლები თსსუ-ის პირველ საუნივერსიტეტო კლინიკას ეწვივნენ
"ნაციონალური მოძრაობა" დაშლის ფაზაშია - ეს არ არის ის პოლიტიკური პარტია, რომელიც შეიძლება შემდეგ არჩევნებში ხელისუფლების მთავარი ოპონენტი იყოს" - არჩილ თალაკვაძე
ლაგოდეხში კაცს ქალის ტანსაცმლის ჩაცმა აიძულეს და სოფლის ქუჩებში ატარეს - დაკავებულია 3 პირი
ილია დარჩიაშვილი საქართველოში აღმოსავლეთ პარტნიორობის საკითხებში ევროკავშირისა და წევრი ქვეყნების სპეციალური წარმომადგენლების დელეგაციას შეხვდა
"როდესაც ამა თუ იმ პოლიტიკოსის მთავარ პოლიტიკურ დღის წესრიგად საკუთარი პარტიის კრიტიკა იქცევა, სჯობს, ამ პოლიტიკოსმა ალტერნატიული პოლიტიკური პლაცდარმი ნახოს" - თინა ბოკუჩავა
"მილიონები დახარჯეს, რომ საქართველოს კანდიდატის სტატუსი არ მიეღო, რაც დესტაბილიზაციის წინაპირობა უნდა გამხდარიყო, ახლა კი ეს გეგმა ეშლებათ და სრული ისტერიკა აქვთ" - გია ვოლსკი
ბასილაშვილი საქართველოს პირველი ჩოგანი აღარ არის
"საზოგადოებისთვის ადვილად გასაგებია, რას უნდა ემსახურებოდეს ოპოზიციონერი ლიდერების ბრიუსელში ვიზიტი ევროკომისიის ანგარიშის გამოქვეყნებამდე ცოტა ხნით ადრე" - ნიკოლოზ სამხარაძე
"მთავარი და ერთადერთი მესიჯი იქნება, რომ საქართველოს მიენიჭოს კანდიდატის სტატუსი" - რა მიზნით გაემგზავრა სალომე სამადაშვილი ბრიუსელში
"მაქსიმალურად ეცდებიან, როგორმე დაამახინჯონ, გადაფარონ ან დააზიანონ ის მნიშვნელოვანი წარმატება, რომელიც კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას უკავშირდება" - არჩილ თალაკვაძე
„დიდგორი 2023“-ის ფარგლებში, ერთობლივი საველე სწავლება ჩატარდა
2023 წელს, ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავლებმა რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია და 3,3 მილიარდი დოლარი დაფიქსირდა - ლევან დავითაშვილი