რამდენ ლარად შეიძენთ 1 აშშ დოლარს და ევროს 7 დეკემბერს - ეროვნული ვალუტის ახალი გაცვლითი კურსი
ემპირიულად დავინახეთ, რომ ეს პარტია განულდა, ასე დაემართება ყველას, ვინც გავა მიხეილ სააკაშვილის გუნდიდან - გიორგი ბარამიძე "ევროპული საქართველოზე"
ეს იყო თანამედროვე შულავერის კომიტეტი, ბოლშევიკური გადაწყვეტილება მიიღეს და ფრაქციის თავმჯდომარეობიდან გამათავისუფლეს, მენეჯმენტი გადასულია ერთგული ხალხის გაყრაზე, რომ თავისუფლად პრივილეგიები გაიმდიდრონ - დარეჯან ცხვიტარია
22:52
ეს ხალხი შექმნის ახალ პოლიტიკურ პარტიას, რომელთან ერთადაც მეც გავაგრძელებ ბრძოლას, როდის იქნება ეს არ ვიცი, ალბათ არც ისე დიდი ხნის შემდეგ, არჩევნები ძალიან მალე გვაქვს - გიორგი კირთაძე "ნაციონალური მოძრაობიდან" წასულებზე
ოპოზიციის მხრიდან პროვოკაციული განცხადებები ჰგავს მათ სურვილებს თუ ბოლო იმედებს, რომ საქართველოსთან მიმართებით, ნეგატიური პროცესი წარიმართოს - მაკა ბოჭორიშვილი
მოველით, რომ ევროკომისიის რეკომენდაციები იქნება გათვალისწინებული ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მხრიდან - მაკა ბოჭორიშვილი
უნგრეთის მხრიდან საქართველოს აქვს ის მხარდაჭერა, რაც ჩვენს ქვეყანას სჭირდება, რაც შეეხება ამ ქვეყნის პოზიციას უკრაინასთან მიმართებით, ეს არის უნგრეთის საქმე - მაკა ბოჭორიშვილი