ჯო ბაიდენი - აშშ გმობს „ჰამასის“ ტერორისტების თავდასხმას და ისრაელისადმი მტრულად განწყობილ ნებისმიერ მხარეს აფრთხილებს, ჩვენი მხარდაჭერა ისრაელის უსაფრთხოებისთვის მტკიცე და ურყევია
წლიური მაჩვენებლით, წინა თვესთან შედარებით ინფლაციის დონე შემცირდა - რა მოლოდინები აქვთ ექსპერტებს
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე დასავლელ პარტნიორებს მიმართავს - რა შეფასებები მოყვა პარლამენტის თავმჯდომარის განცხადებას დავით კეზერაშვილთან დაკავშირებით
თურქეთის საგარეო უწყება - ღრმად შეშფოთებული ვართ ისრაელსა და პალესტინაში არსებული დაძაბულობის გამო, დიდ მნიშვნელობას ვანიჭებთ რეგიონში სიმშვიდის
დაპირისპირება "ნაციონალურ მოძრაობაში" - რა ულტიმატუმი წაუყენა მელიამ ხაბეიშვილს
ერთად ვისადილეთ და მერე სიხარულით გავიდნენ სახლიდან - რას ამბობს "კურიერთან" 14 წლის გოგოს მკვლელობაში ბრალდებულის ბებია
ომიდან 591-ე დღეს, ოკუპანტებმა უკრაინაში 237 ჭურვი ისროლეს - რუსი სამხედროების სამიზნე მშვიდობიანი მოქალაქეებიც გახდნენ
"ჰამასსა" და ისრაელს შორის დაპირისპირება ბოლო რამდენიმე საათის განმავლობაში, უკიდურესად გამწვავდა - გაზრდილია მსხვერპლის რაოდენობა
საომარი მოქმედებები ისრაელში - რა ხდება მოულოდნელი სარაკეტო თავდასხმების შემდეგ მოვლენების ეპიცენტრში
ენტონი ბლინკენი - ვგმობთ „ჰამასის“ ტერორისტების შემზარავ თავდასხმებს ისრაელის წინააღმდეგ, ისრაელის მთავრობასა და ხალხს სოლიდარობას ვუცხადებთ
ისრაელის ჯანდაცვის სამინისტროს განცხადებით,ტერორისტული თავდასხმის შედეგად საავადმყოფოებში 908 დაშავებულია გადაყვანილი
თურქეთი მოუწოდებს ისრაელსა და პალესტინას, იმოქმედონ თავშეკავებით ისრაელში განვითარებული მოვლენების გათვალისწინებით - რეჯეფ თაიფ ერდოღანი
აშშ-ის ეროვნული უშიშროების საბჭოს სპიკერი - აშშ გმობს „ჰამასის“ ტერორისტების არაპროვოცირებულ თავდასხმებს ისრაელის წინააღმდეგ, მტკიცედ ვდგავართ ისრაელის მთავრობისა და ხალხის გვერდით