ზუგდიდში 8 წლის ბავშვს მანქანა დაეჯახა
ქართულ პოლიტიკაში მათ არსებობას მოაქვს მსხვერპლი და ტრაგედიები, ეს არის ყოვლად ამორალური, უტიფარი, კოლაბორაციონისტული ძალა და ქვეყნის ყველაზე დიდი მტერი - ვატო შაქარიშვილი "ნაციონალურ მოძრაობაზე"
ბორჯომში დაცული ტერიტორიების პირველი საერთაშორისო სამიტი მიმდინარეობს
ევროკომისიის შუალედური დასკვნის გამოქვეყნებამდე 24 საათზე ნაკლები რჩება - დასკვნის გამოქვეყნების შემდეგ ცნობილი გახდება მიიღებს თუ არა საქართველო კანდიდატის სტატუსს
სალომე ზურაბიშვილმა სოფელ კირბალთან მოკლული თამაზ გინტურის ოჯახს მიუსამძიმრა
"ოპოზიციის ნაწილის ბრიუსელში ვიზიტისგან კარგს არაფერს ველოდები იმ პირობებში, როცა მათ არ აწუხებთ ქვეყნის ინტერესები, არც მშვიდობა და არც ევროპული მომავალი" - მაკა ბოჭორიშვილი
„ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ საკუთარი ქვეყნის წინააღმდეგ ჩადენილი თითოეული დანაშაული უნდა იყოს გამოძიებული და რეჟიმის ყველა დამნაშავე პირმა უნდა აგოს პასუხი - სოზარ სუბარი
"რომ არა ჩვენი სამღვდელოება, რომელსაც ნახევარი ოპოზიცია აგინებს, 2008 წელს, მიცვალებულებს ვერ გამოვიყვანდით - პირტიტველა ბიჭებით გადაავსეს ციხეები და მეთაურები გაიქცნენ, გორში ფორთხავდნენ" - ცაგარეიშვილი
"რაც დღეს ხდება, შემთხვევითი ამბავი არ არის - მახსოვს, ვინ რას აკეთებდა, რათა ოკუპანტებისა და სეპარატისტებისთვის დაეკანონებინა ის უბედურება, რომელიც ცხინვალში ხდება" - გია ცაგარეიშვილი
"ქართული ოპოზიცია ყველა ფაქტს იყენებს საკუთარი ინტერესებისთვის და ქვეყანაში ვითარების დასაძაბად" - სოზარ სუბარი
2024 წლის იანვრის ბოლოდან, თბილისის მოსახლეობას 50 ახალი, 18-მეტრიანი ავტობუსი მოემსახურება - მიუნხენში სამუშაო ვიზიტით მყოფი თბილისის მერი კომპანია "მანის" წარმომადგენლებს შეხვდა
გაერო-ს სპეციალურმა მომხსენებელმა ადამიანის უფლებათა დამცველების მდგომარეობის შესახებ მონიტორინგის ანგარიში წარადგინა
"წამოიწყეს საუბარი კანდიდატის სტატუსის მონიჭებაზე, მაგრამ - დათქმებით. ცდილობენ, ეს დათქმებიც რაც შეიძლება დამაზიანებელი იყოს" - მიხეილ სარჯველაძე ოპოზიციაზე
სალომე ქურასბედიანმა კიშინიოვში გამართულ კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
"რადიკალური ოპოზიციის მხრიდან საქართველოს ევროინტეგრაციის წინააღმდეგ მიმართული ქმედებები ისტორიაში შევა, როგორც მათი პოლიტიკური ლაქა" - რატი იონათამიშვილი
"ხელისუფლება ცდილობს, რომ, ვინიცობაა, ქვეყანამ კანდიდატის სტატუსი ვერ მიიღოს, განტევების ვაცი იპოვოს" - ოპოზიცია "ოცნების" ბრალდებებს პასუხობს
"თამაზ გინტურის მანქანამდე არ მივსულვართ, მანქანა დგას ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, მიმდინარეობს გამოძიება, გამოკითხულია ძალიან ბევრი მოწმე" - ვალერი თელია
"მმართველმა პარტიამ მხარი უნდა დაუჭიროს საგამოძიებო კომისიის შექმნას, რათა 2008 წლის ომის ყველა დამნაშავე გამოაშკარავდეს" - ფრიდონ ინჯია
"მტერს პოლიტიკურ ოპონენტებში ნუ ეძებთ" - გიორგი ვაშაძე "ოცნებას"
"რატომ ჭრის ტოტს, რომელზეც ახლა მთელი ქვეყანა ზის, რატომ უნდათ, დაამარცხონ ეს ქვეყანა" - გიორგი ცაგარეიშვილი სალომე სამადაშვილზე