"სანთელი იყიდეს მაღაზიაში და ეკლესიისკენ ავიდნენ, ეტყობა, უნდა ელოცათ" - უკანონოდ დაკავებული ლევან დოთიაშვილის მამა
სახელმწიფოს კუთვნილი დიდი ოდენობით თანხის მოტყუებით დაუფლების ფაქტზე, პირთა ჯგუფი ამხილეს
"ამ ტრაგედიის რაღაც პარტიული კინკლაობისთვის გამოყენება არ შეიძლება, რადგან ქვეყნის ოკუპაცია არის უბედურება, რომელიც მთელ ქვეყანას უნდა აერთიანებდეს" - მიხეილ სარჯველაძე
"არ მთავრდება რუსეთის საუკუნოვანი პოლიტიკა - ჩვენი მოქალაქეების მკვლელობა და გატაცება. ამ პოლიტიკაზე ჩვენი პასუხი ერთია - ევროპა, მშვიდობა და მშვიდობა ევროპაში" - პრეზიდენტი
ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მოკლული თამაზ გინტურის ცხედარი მშობლიურ სოფელში გადაასვენეს
აღმოსავლეთ პარტნიორობის საკითხებში ევროკავშირისა და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების სპეციალური წარმომადგენლების დელეგაცია პარლამენტში შეხვედრებს მართავს
"ნაციონალური მოძრაობის" მხრიდან, ასეთი მძიმე თემით სპეკულირება, სრული უზნეობაა - ირაკლი ქადაგიშვილი კირბალთან მომხდარ მკვლელობასა და გატაცებაზე
"მშვიდობისა და უსაფრთხოებისკენ, ერთადერთი სწორი გზა ევროკავშირსა და ნატო-ზე გადის, ამისთვის უნდა ვიბრძოლოთ და ვიმუშაოთ" - თინა ბოკუჩავა
"რადიკალური ოპოზიციისა და რამდენიმე "ენჯეოს" წელიწადნახევრიანი საბოტაჟის მიუხედავად, კანდიდატის სტატუსზე პოზიტიური გადაწყვეტილებაც დიდი მიღწევა იქნება" - შალვა პაპუაშვილი
"შოკირებული ვარ რუსეთის ძალების მიერ თამაზ გინტურის მკვლელობის გამო, რუსეთმა უნდა შეწყვიტოს უკანონო ყოფნა ქართულ მიწაზე და გაათავისუფლოს ყველა დაკავებული" - ბრიტანეთის ელჩი
"სამწუხაროდ, დღემდე, ევროკავშირის ოფიციალურ დოკუმენტებში ოკუპაციას არ ჰქვია ოკუპაცია - მნიშვნელოვანია, რომ ევროკავშირმა ამ მდგომარეობას სწორი სახელი დაარქვას" - შალვა პაპუაშვილი
"ველოდებით ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების რეაქციებსა და შეფასებებს, ასევე - დამნაშავეების დასჯას. ამ მხრივ, მთავრობა ძალიან აქტიურია" - შალვა პაპუაშვილი კირბალთან მომხდარ მკვლელობასა და გატაცებაზე
"გუშინდელი ფაქტი არის დასტური, რომ არსებობს ყოველდღიური საფრთხე მშვიდობისთვის - მნიშვნელოვანია გონივრული პოლიტიკა, რათა ქვეყანაში არ გვქონდეს ფართომასშტაბიანი კონფლიქტი" - შალვა პაპუაშვილი
"ევროკომისიის შეფასების გამოქვეყნებამდე ერთი დღით ადრე, ჩვენთან სტუმრად არიან ევროკავშირის წევრი ქვეყნების წარმომადგენლები - ყველას იმედი გვაქვს, ხვალ პოზიტიური შეფასება იქნება" - შალვა პაპუაშვილი
ფონიჭალაში ავარიას 19 წლის გოგო ემსხვერპლა
ომი ახლო აღმოსავლეთში - ნეთანიაჰუს განცხადებით, ისრაელი არ დაუშვებს ცეცხლის შეწყვეტას, ვიდრე "ჰამასი" ყველა მძევალს არ გაათავისუფლებს, თუმცა დასძენს, რომ მოკლე პაუზებისთვის მზადაა