51 მომხრე, 49 წინააღმდეგი - აშშ-ის სენატმა უკრაინის, ისრაელისა და ტაივანის დაფინანსების შესახებ კენჭისყრა დაბლოკა
უკრაინის არასწორ პოლიტიკურ სტრატეგიაზე ალექსეი გონჩარენკო ალაპარაკდა - რადას დეპუტატმა რუსეთის არმია სიძლიერით მსოფლიოში მეორე ძალად მოიხსენია
ნიკა მელია "ნაციონალურ მოძრაობას" ტოვებს - საგანგებო განცხადება მან რამდენიმე წუთის წინ გააკეთა
კანდიდატის სტატუსის მოლოდინში - იმოქმედებს თუ არა უკრაინის საკითხზე უთანხმოება საქართველოზე და რა განცხადებები კეთდება პოლიტიკურ სპექტრში
კიდევ ერთხელ შეგვიძლია გამოვხატოთ რწმენა, რომ ერთ კვირაში მოგვენიჭება სტატუსი და უნგრეთისგან მყარი მხარდაჭერა გვექნება - ირაკლი კობახიძე
20:28
უნგრეთი მხარს უჭერს საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებს, საქართველო ასრულებს ყველა საჭირო მოთხოვნებს - ევროპის კავშირის საქმეთა მინისტრის მოადგილე
"ბრალდება მძიმეა, პარტია ერკვევა საქმის დეტალებში და ინფორმაციის შესაბამისად იმოქმედებს" - "ევროპული საქართველო" თანაპარტიელის დაკავების შესახებ განცხადებას ავრცელებს
სამედიცინო უნივერსიტეტში ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი "ნარინჯისფერი კამპანიის" ფარგლებში, სტუდენტებთან შეხვედრა გაიმართა
ერთგვარი პერფორმანსი აქვთ ახლა, ესეც დამთავრდება 2-3 დღეში და ყველა თავის გზას ნახავს - გიორგი ბოტკოველი ენმ-დან წასულებზე
აჭარა, სამეგრელო, შიდა ქართლი და ახლა უკვე კახეთი - "ნაციონალური მოძრაობა" სიღნაღის, ახმეტის და წინანდლის ორგანიზაციების წევრებმაც დატოვეს
ვანში პარტია "ევროპული საქართველოს" წევრი არასრულწლოვანი გოგონას მიმართ იძულების მუხლით დააკავეს
უნგრეთი არის მოკავშირე, გარკვეულ მნიშვნელოვან საკითხებთან დაკავშირებით ჩვენი პოზიციები ემთხვევა, საქართველოს მაჩვენებლები საკმაოდ შთამბეჭდავია და ამას უნგრეთში ითვალისწინებენ - გია ვოლსკი
"გირჩმა" საკანონმდებლო ინიციატივა წარადგინა - პროექტი საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილე პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების წესის ცვლილებას ითვალისწინებს
მივიღეთ მყარი პირობა, რომ უნგრეთი მხარს დაუჭერს საქართველოსთვის სტატუსის მინიჭებას, უნგრეთის პოზიციაა, რომ ეს არის უალტერნატივო გადაწყვეტილება, რომელიც უნდა იყოს მიღებული - ირაკლი კობახიძე
პროკურატურამ, სამშენებლო კომპანია "ვივა ვაკის" დირექტორს მოქალაქეთა კუთვნილი 5 მილიონზე მეტი ლარის თაღლითურად დაუფლების ფაქტზე ბრალდება წარუდგინა
როდესაც შიგნით მტრები გყავს, რომლებიც ებრძვიან ევროინტეგრაციის პროცესს და მერე მარშით გამოდიან, მოგვეცით სტატუსიო, ამაზე მეტი ფარისევლობა და თვალთმაქცობა არ არსებობს - მამუკა მდინარაძე არასამთავრობოების მარშზე
მამუკა მდინარაძე ოპოზიციაზე: სინამდვილეში ეს არის "ომის პარტიის", იგივე "ნაციონალური მოძრაობის" ერთი დიდი კლასტერი, რომელშიც მოქმედებენ დავალებების შესაბამისად - უთავბოლო ხაბეიშვილი, მგონი, განტევების ვაცი გახდა
როგორ შეიძლება უნგრეთის პოზიციამ, რომელიც საქართველოს ერთ-ერთი მთავარია მხარდამჭერია, საქართველოზე ნეგატიური გავლენა იქონიოს?! - მამუკა მდინარაძე
ჩვენ, რა თქმა უნდა, ვგულშემატკივრობთ უკრაინასა და მოლდოვას, მაგრამ ჩვენთვის მნიშვნელოვანია საქართველოს საკითხი - ირაკლი კობახიძე კანდიდატის სტატუსზე