ჩვენ გვჯერა თქვენი ევროპული მომავლის - ამერიკის საელჩო საქართველოში
მადლობა მინდა გადავუხადო ევროკომისიას სამართლიანი გადაწყვეტილებისთვის საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ - ირაკლი კობახიძე
ჩვენთვის დიდი პატივია მოგილოცოთ დღევანდელი ისტორიული გადაწყვეტილება - ირაკლი ღარიბაშვილი
ევროკომისიამ გამოაქვეყნა დადებითი შეფასება და გასცა რეკომენდაცია, მიენიჭოს საქართველოს დამსახურებული კანდიდატის სტატუსი - ირაკლი ღარიბაშვილი
კანდიდატის სტატუსის მინიჭების რეკომენდაცია არის საქართველოს მოსახლეობის ევროპული მომავლის მტკიცე მხარდაჭერის, ბოლო წლებში მიღწეული წინსვლის დიდი აღიარება - პაველ ჰერჩინსკი
მინდა დავიწყო ჩემი სამძიმრით, ქართველი მოქალაქის ოჯახისა და მეგობრებისადმი, რომელიც ცოტა ხნის წინ მოკლა რუსმა თავდამსხმელმა - პაველ ჰერჩინსკი
ქართველმა ხალხმა არაერთხელ აჩვენა ურყევი ერთგულება ევროპული ღირებულებებისადმი, გავაგრძელებთ საქართველოს მხარდაჭერას - ჯოზეფ ბორელი
საქართველომ უნდა იპოვოს დამნაშავეები, ჩვენ ვუდგავართ ქართველ ხალხსა და საქართველოს მთავრობას გვერდით - ოლივერ ვარჰეი კირბალთან მომხდარ მკვლელობაზე
ქართველ ხალხთან ერთად მიხარია და მივესალმები ევროკომისიის პოზიტიურ რეკომენდაციას საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ - პრეზიდენტი