თიბისის მხარდაჭერით, მომხმარებლის გამოცდილების მართვის (CX) ბიზნეს სამიტი ჩატარდა
საქალაქო სასამართლოში სერჟანტ როინ შავაძის მკვლელობის საქმეზე წინა სასამართლო სხდომა იმართება
საქართველოს წარმატებული პოლიტიკური მომავალი ბევრ უსაფუძვლო არგუმენტს გამოაცლის ხელიდან ოპოზიციას - გიორგი ვოლსკი სალომე სამადაშვილს პასუხობს
"ყველა მაიმედებს, ნუ გეშინია ბეწვი არ ჩამოვარდება და სასამართლოს მერე გამოუშვებენო" - ოკუპანტების მიერ უკანონოდ დაკავებული ლევან დოთაშვილის მამა
ჩვენ საქართველოს კანდიდატის სტატუსი უნდა მივანიჭოთ, დარწმუნებული ვარ მთავრობა ყველაფერს აკეთებს, რომ 12 პუნქტი შეასრულოს - ევროპარლამენტარი
"მოლდოვა და უკრაინა იწყებს გაწევრიანებაზე მოლაპარაკებას და 2 ნაბიჯით საქართველოს ჩამორჩენა არც ევროპის ინტერესშია და არც საქართველოსი" - რა შეფასებები კეთდება ოპოზიციაში დასკვნის გამოქვეყნებამდე
მკაცრად ვგმობთ საქართველოს მოქალაქის, თამაზ გინტურის მკვლელობას და კიდევ ერთი მოქალაქის ლევან დოთიაშვილის გატაცებას - ევროპარლამენტარების განცხადება
4 წლის ბარბარე წიქრიძეს საზოგადოების მხარდაჭერა სჭირდება - პატარას თავის ტვინის თიაქარი აქვს
ანგარიშის ფარგლებში ევროკომისია დააფიქსირებს თავის რეკომენდაციას საქართველოსადმი კანდიდატის სტატუსის მინიჭება-არ მინიჭებასთან დაკავშირებით - ვახტანგ მახარობლიშვილი