"შავი ლომი" ისტორიული მატჩისთვის ემზადება - ქართული კლუბი პრესტიჟულ ევროტურნირზე პირველად იასპარეზებს
თბილისის მერია მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს
სახმელეთო ოპერაცია ღაზის სექტორის მთელ ტერიტორიაზე, 24-საათიან რეჟიმში გრძელდება - "ცახალის" წინააღმდეგ ბრძოლაზე უარი 100-ზე მეტმა ტერორისტმა თქვა
გადასახადებისგან თავის არიდება და ყალბი დეკლარაცია - ნაფიც მსაჯულთა კოლეგიამ, პრეზიდენტ ბაიდენის შვილს ახალი ბრალი წარუდგინა
გამოძალვა არაადამიანური მოპყრობით და შანტაჟი პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრებით - დანაშაულის დეტალები, რომელიც "კურიერმა" ექსკლუზიურად გაარკვია
"ნაციონალური მოძრაობის" ყოფილი თავმჯდომარე პარტიიდან წავიდა - ვისთან ერთად აპირებს მელია ახალი პარტიის შექმნას
უნგრეთის პრემიერს სურს, ევროპის დედაქალაქები დაარწმუნოს, რომ უკრაინის დასაწინაურებლად ახლა საუკეთესო დრო არ არის - ვიქტორ ორბანი ემანუელ მაკრონს შეხვდა
უპირობო მხარდაჭერა საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას - რა შედეგით ბრუნდება საპარლამენტო უმრავლესობის დელეგაცია ბუდაპეშტიდან
თითქმის ორი წლის მანძილზე, ოპოზიცია აკეთებდა ყველაფერს იმისათვის, რომ საქართველოს არ მიეღო კანდიდატის სტატუსი, როგორც ჩანს, კვლავ ებღაუჭებიან იმედს, რომ სხვანაირი გადაწყვეტილება იქნება მიღებული ერთ კვირაში - ირაკლი კობახიძე