მსოფლიოში ცნობილი ნახატები და მხატვრობაში გამოსახული მნიშვნელოვანი მოვლენები - ბენქსის ძვირადღირებული ნახატები
მომავალი წლიდან სკოლები პირველ კლასში იმ ბავშვების მიღებასაც შეძლებენ, რომლებსაც 6 წელი 1 დეკემბრამდე უსრულდებათ
ისრაელიდან საქართველოში გამგზავრების მსურველი საქართველოს მოქალაქეებისთვის, 11 ოქტომბერს 11:40 სთ-ზე დამატებითი რეისი ჩაინიშნა
მახათას მთაზე სამხედროებმა სახელმწიფოსგან ბინები მიიღეს - რა შეღავათებით სარგებლობენ სამხედროები
საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრთან და საპატრულო პოლიციასთან ერთად ყველაფერს ვაკეთებთ, რომ პრობლემები დროულად აღმოიფხვრას - კახა კალაძე თბილისში ქარის გამო შექმნილ ვითარებაზე
ტერორისტული აქტის მომზადება და ძალადობრივი გადატრიალების მცდელობა - სუს-ის გამოძიება გრძელდება
აზერბაიჯანის პრეზიდენტის მორიგი ვიზიტი საქართველოში - ერთობლივი ეკონომიკური პროექტების გარდა, საქართველოს, რეგიონში მნიშვნელოვანი შუამავლის ფუნქციაც აქვს
ისრაელიდან თბილისის მიმართულებით მხოლოდ დღეს 4 ავიარეისია დაგეგმილი - რას ყვებიან "კურიერთან" იქ მცხოვრები ქართველები
"ქართულმა ავიაკომპანიამ ერთხელ მაინც უნდა გამოიჩინოს სოციალური პასუხისმგებლობა და საშუალება მისცეს საქართველოს მოქალაქეებს, უსაფრთხოდ დაბრუნდნენ" - სალომე ზურაბიშვილი
ისრაელმა ღაზას სრული ალყის გადაწყვეტილება მიიღო - რა ხდება მსოფლიოს ყველაზე ცხელ წერტილში და რა ინფორმაცია ვრცელდება დაღუპულების შესახებ
ისრაელისთვის ომის მესამე დღე განსაკუთრებით მძიმე აღმოჩნდა - რა განცხადება გააკეთა ეგვიპტურმა მხარემ და როგორია ბოლო ცნობები ისრაელიდან