უბედური შემთხვევა ქუთაისში - მამაკაცი მშენებარე შენობიდან გადმოვარდა
საქართველოს ევროპული პერსპექტივა, მსოფლიოში შექმნილი ახალი რეალობა და სამხრეთ კავკასიის რეგიონის უსაფრთხოება - ემანუელ მაკრონისა და ირაკლი ღარიბაშვილის შეხვედრა ელისეის სასახლეში
ბაკურიანში ცენტრალური პარკის რეაბილიტაცია დასრულდა
"2023 წლის გლობალური კორუფციის ინდექსი კიდევ ერთხელ ცხადყოფს ევროკომისიის რეკომენდაციის სისწორეს, რომ საქართველო იმსახურებს სტატუსს და ხაზს უსვამს საქართველოში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შედეგებს" - შალვა პაპუაშვილი
საოკუპაციო რეჟიმი უკანონოდ დაკავებულ ლევან დოთიაშვილს ქართულ მხარეს გადმოსცემს - ოკუპირებული ცხინვალის ე.წ. უშიშროების კომიტეტის ინფორმაციით, დოთიაშვილს დღეს გაათავისუფლებენ
19:51
"საქართველოსთან პარტნიორობა ჩვენთვის მნიშვნელოვანია - მზად ვართ, ერთად ვიმუშაოთ საქართველოს ამბიციური რეფორმების პროგრამის მხარდასაჭერად" - NATO-ს სამხედრო კომიტეტის თავმჯდომარე
"ჩვენ იმ რამდენიმე ქვეყანას შორის ვართ, რომელსაც ნატოს სამხედრო კომიტეტი ასეთი დიდი წარმომადგენლობით სტუმრობს" - თავდაცვის მინისტრი