"ჰაროლდი და მოდი" - თეატრი "ანარეკლი" პრემიერისთვის ემზადება
ღაზის სექტორში მძიმე ბრძოლები გრძელდება - გაეროს უშიშროების საბჭომ, ცეცხლის შეწყვეტისკენ მიმართული რეზოლუცია ვერ მიიღო
მელია-ხაბეიშვილი ერთმანეთს დამრჩენების და წამსვლელების რაოდენობას უთვლიან - "ნაციონალურ მოძრაობას" პარტიის წევრები ისევ ტოვებენ
მმართველი გუნდი ევროპის პოლიტიკური დედაქალაქიდან სამართლიან გადაწყვეტილებას ელოდება - ამბობენ, რომ 15 დეკემბერს ქვეყანა კანდიდატის სტატუსის მიღებას იზეიმებს
ეს არ არის მარში, ეს არის ფარსი, რომელიც ფარისეველმა სალომე ზურაბიშვილმა შესთავაზა ქართველ ხალხს, თუმცა მხოლოდ 500-მდე ადამიანი გამოეხმაურა - ლევან ნიკოლეიშვილი
ევროკომისიამ უკვე თავისი აზრი თქვა, ახლა ველოდებით ევროპული საბჭოს გადაწყვეტილებას, რომ გაითვალისწინებენ, ერთ მხრივ, მიღებულ რეკომენდაციებს და ასევე, ადამიანების აზრს, რომელიც გამოხატულია - სალომე ზურაბიშვილი
დაახლოებით ხუთასკაციან მსვლელობას რიყეზე მართავს ძალა, რომელიც საკუთარი მონაწილეობის გარეშე ცდილობს ჩაერთოს უკვე მიღწეული წარმატების საქმეში და დაიბრალოს იგი - თამთა მეგრელიშვილი
მუნიციპალური სერვისების განვითარების ელექტრონული სერვისები ხარვეზით ფუნქციონირებს - ხარვეზის აღმოფხვრამდე, ზონალურ საათობრივი სისტემის გამოუყენებლობის გამო არავინ დაჯარიმდება
2024 წლის არჩევნებზე იქნება ორი ძალა, ეს არის პატრიოტული ძალა "ქართული ოცნების" სახით, რომელსაც საქართველო მიჰყავს ევროპულ ოჯახში და ანტიქართული კოალიცია ენმ-ის და მისი დანაყოფების მონაწილეობით - შალვა პაპუაშვილი