ტრამპის კამპანიამ განაჩენის გამოტანის შემდეგ 53 მილიონი დოლარის შემოწირულებები მიიღო - The New York Times
შალვა პაპუაშვილი: სამწუხაროა, რომ ბოლო პერიოდში ევროკავშირის და აშშ-ის დაფინანსება, სულ უფრო ხშირად, ძალადობასთან და ტერორთან ასოცირდება, ორი წელი ამ ყველაფერზე ვაფრთხილებდი ევროკავშირის და აშშ-ის ყველა დონის წარმომადგენელს
მუდამ მოვლენების ეპიცენტრში, საქართველოს უახლესი ისტორიის მემატიანე და მონაწილე - "რუსთავი 2" 30 წლის გახდა
ბავშვთა დაცვის დღე, ქვეყნის მასშტაბით, არაერთი საინტერესო ღონისძიებით აღინიშნა - რა ინიციატივით გამოდის ჯანდაცვის სამინისტრო
სახელმწიფოს მხრიდან ონკოპაციენტი ბავშვების საზღვარგარეთ მკურნალობის დაფინანსება გრძელდება - დღემდე პროგრამაში 89 ბავშვი ჩაერთო
ღაზაში ომის შეწყვეტის 3 ეტაპიანი გეგმა - რა პირობები აქვს ბაიდენის შეთავაზებას
პრეზიდენტის ინიცირებული ქარტია - რომელი პარტიები უერთდებიან სალომე ზურაბიშვილის იდეას და როდის აპირებენ ქარტიაზე ხელის მოწერას
ურთიერთბრალდებები ბულინგისა და პოლიტიკური ნიშნით თავდასხმების შესახებ - გურამ მაჭარაშვილის ინიციატივას, ოპოზიცია რეპრესიების დაანონსებად აფასებს
ორგანიზაცია "სირცხვილიას" წევრები მმართველი გუნდის დეპუტატებს ურეკავენ და შეურაცხყოფას აყენებენ - "ქართული ოცნების" პრესსამსახური