აშშ-ის წინა ელჩის პირობებში ძალიან ბევრი რამ გაფუჭდა, ქართულ-ამერიკული ურთიერთობები ნამდვილად საჭიროებს გადახედვას, ყველაფერს გავაკეთებთ, რომ ეს ურთიერთობები მაქსიმალურად გაჯანსაღდეს - ირაკლი კობახიძე
უცხოური ჩარევის კანონი - რა დაამტკიცა საფრანგეთის სენატმა და ვინ ჩაითვლება უცხოური ინტერესების გამტარებლად საფრანგეთში
ეუთო/ოდირის დოკუმენტი არ ეფუძნება არავითარ სამართლებრივ არგუმენტებს, პრაქტიკულად იმეორებს ვენეციის კომისიის დასკვნას, დოკუმენტს, რომელიც ამბობს, რომ გამჭვირვალობა არის ცუდი, ვერ ექნება სამართლებრივი ღირებულება - ირაკლი კობახიძე
ეუთო/ოდირი საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდებს, კანონმდებლობა საერთაშორისო სტანდარტებს შეუსაბამოს - რა გამოხმაურებები მოჰყვა პოლიტიკოსებისგან დასკვნას
საქართველოში სამართალი უნდა აღსრულდეს შესაბამისი პროცედურების მიხედვით, თუ ვინმე ჩაიდენს დანაშაულს, რა თქმა უნდა, უნდა გასამართლდეს - პრემიერი
გასამართლება ჯაშუშობის მუხლით - რა დააანონსა გურამ მაჭარაშვილმა და რა ეწერა "ხალხის ძალის" სკანდალურ წერილში
ქართულ პოლიციაზე თავდასხმა ქართულ სახელმწიფოზე თავდასხმაა - მის ინსტიტუტებზე თავდასხმა კი ვერ მიაღწევს შედეგს, რადგან ისინი დღეს მტკიცე და ურყევია - შალვა პაპუაშვილი
დღეს ჩვენი სახელმწიფო ძლიერია, ამისთვის მადლობას ვუხდი შსს-ს ყველა თანამშრომელს, რომელიც სამართლიანობის უზრუნველყოფასა და ჩვენი მოქალაქეების ინტერესების დაცვაზეა ორიენტირებული - კახა კალაძე
20:38
თითოეული მოქალაქის უსაფრთხოების დამცველი, მაღალპროფესიული, პასუხისმგებლიანი, მუდამ განვითარების პროცესში მყოფი პოლიცია - საქართველოს ძლიერებისა და უსაფრთხოების გარანტია, მისი წინსვლის აუცილებელი პირობაა - პრემიერი
20:23
პოლიციელებო, მინდა კიდევ ერთხელ გითხრათ მადლობა ქვეყნისა და მოქალაქეების წინაშე გაღებული ღვაწლისთვის, გათენებული ღამეებისა და იმედისთვის - იცოდეთ, თითოეულ მოქალაქეს აქვს თქვენი იმედი - ვახტანგ გომელაური