შოლცი და მაკრონი აცხადებენ, რომ უკრაინას გერმანიისა და საფრანგეთის გადაცემული იარაღის რუსეთის ტერიტორიაზე გამოყენების უფლება უნდა მიეცეს
ხმაური ზუგდიდის საკრებულოში - სხდომა, რომელზეც საკრებულოს ოპოზიციონერი თავმჯდომარე, მოადგილეები და კომისიების თავმჯდომარეები უნდა გადაეყენებინათ, ჩაიშალა
კადეტთა სამხედრო ლიცეუმში მე-13 გამოშვებისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიება გაიმართა
"დახმარება" სესხის აღებაში და, მოტყუებით, უძრავი ქონების ვალდებულებით დატვირთვა - ბრალი წაუყენეს 4 პირს, რომელმაც მოქალაქეების ასობით ათასი ლარი თაღლითურად მიისაკუთრა
ხომ არ შეიძლება ამდენი დამთხვევა მოხდეს, მაინცდამაინც მიხეილ სააკაშვილის ადვოკატს რატომ უნდა დააწერინო დასკვნა - შალვა პაპუაშვილი ეუთო/ოდირის დასკვნაზე
რაც უნდა პარტნიორი და მეგობარი იყოს უცხო ქვეყანა, საქართველოს ერთადერთი, მთავარი მეგობარი არის ქართველი ხალხი - შალვა პაპუაშვილი
საქართველოს პარლამენტმა მიიღო კანონი გამჭვირვალობის შესახებ, დანერგა გამჭვირვალობის რეესტრი, რომლის მსგავსიც ევროკავშირის 15 სახელმწიფოს აქვს - არჩილ თალაკვაძე
ორმა თვემ დაგვანახა, რომ ერთ მხარეს დგას ხალხის ინტერესი, რომელსაც წარმოადგენს "ქართული ოცნება“, მეორე მხარეს კი, ოპოზიცია და "ენჯეოები", რომლებიც უცხო ქვეყნების ინტერესით მოქმედებენ - შალვა პაპუაშვილი
ვატო შაქარიშვილი ტრამპის დამნაშავედ ცნობაზე: უწყვეტად ვისმენდით აშშ-ის მიერ ჩვენი ქვეყნის მისამართით გაკეთებულ უსამართლო, არაადეკვატურ შეფასებებს - აღმოჩნდა, რომ ბნელი დღე, რომელსაც საქართველოსთვის პროგნოზირებდნენ, საკუთარ ქვეყანაში გაუთენდათ
მე არც საფრანგეთში მომწონს ეს კანონი, არც საქართველოში და არც ამერიკაში - ჰერმან საბო უცხოური ჩარევის წინააღმდეგ კანონზე
ეს ზიზღი და აგრესია, ადამიანების შევიწროვება, რომელიც ერთმანეთში, მათ რიგებში სრულებით არის წახალისებული, არაფერია თუ არა ფაშიზმი - ნინო წილოსანი მუქარის შემცველ ზარებზე
ჯაშუშები ზიანს აყენებენ ქვეყნის უსაფრთხოებას და ჯაშუშობა სამართლებრივად უნდა იყოს შეფასებული, რათა სახელმწიფომ შესაბამისი ქმედება განახორციელოს - დიმიტრი ხუნდაძე
საგარეო უწყებაში ლიეტუვის ელჩი დაიბარეს - რა განცხადება გააკეთა დიპლომატმა სამინისტროს დატოვების შემდეგ
სოზარ სუბარი: ევროკავშირთან მოლაპარაკებები გაიხსნება წელს დეკემბერში, თუ გაისად ივნისში, საქართველოს ევროპული მომავლისთვის არ აქვს პრინციპული მნიშვნელობა. ჩვენ ვიცით რა გვაქვს გასაკეთებელი ევროკავშირის წევრობისთვის და ამ გზას მივყვებით
მაჭარაშვილის განცხადება საქართველოში ბელორუსიზაციის მცდელობაა, რაც მათ არ გამოუვათ - ნიკა ობოლაძე
იცოდა ჩემი ოჯახის წევრების ნომერი, ვაპირებ მივმართო მობილური ქსელების ოპერატორებს, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორს, ასევე სასამართლოს - თინა ბოკუჩავა მუქარის შემცველ ზარებზე საუბრობს
მაჭარაშვილის განცხადება სრულიად დაუსაბუთებელია და ყოველგვარ სამართლებრივ რეალობას აცდენილია - ქეთი ჩუთლაშვილი
ვახტანგ გომელაურმა პოლიციელის დღესთან დაკავშირებით სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპული პოლიციელების მემორიალი გვირგვინით შეამკო