გურამ მაჭარაშვილი უკმაყოფილოა კანონის ამ ფორმით მიღებით და არჩევნების შემდეგ ეს რეჟიმი თუ დარჩება, ყველას გაასამართლებენ, როგორც ჯაშუშებს - პაატა მანჯგალაძე "ხალხის ძალის" ლიდერის განცხადებაზე
ევროკავშირის სახელმწიფოების კანონი მიმართულია მტრის წინააღმდეგ - ოპოზიცია საფრანგეთის უცხოური ჩარევის წინააღმდეგ კანონის შესახებ
30 გვერდიან დასკვნაში დეტალურად არის განმარტებული ყველა პუნქტი, რომელიც წინააღმდეგობაში მოდის საერთაშორისო სამართალთან, ისევე როგორც ეუთოს პრინციპებთან - თეონა აქუბარდია ეუთო/ოდირის დასკვნაზე
საქართველომ ამერიკელ ღვინის პროფესიონალებს უმასპინძლა
ლევან ნიკოლეიშვილი: საჭიროა კანონის მთელი სიმკაცრით ამოქმედება, დამნაშავეების გამოაშკარავება და დასჯაც, ერმაც და ბერმაც უნდა იცოდეს, ვინ არის ქვეყნის დაქცევის მომხრე და ყველაფერზე წამსვლელი ჯაშუში
ომის დროს უკრაინაში ყოფნა და ამ გმირ, მებრძოლ და პატრიოტ ხალხთან ერთად ყოფნა დიდი ადრენალინი და სიამაყეა - ნიკოლოზ რაჭველი
ჯაშუშობის მუხლით უნდა გასამართლდეს უკლებლივ ყველა, ვინც კანონის მიღებას ისევ აპროტესტებს, ჩართულია ბულინგსა და შეურაცხყოფაში - გურამ მაჭარაშვილი