საფრანგეთის მიერ უცხოური ჩარევის წინააღმდეგ მიღებულმა კანონმა თბილისში კითხვები გააჩინა - მმართველ პარტიაში ორმაგ სტანდარტზე საუბრობენ
საფრანგეთი უცხოურ გავლენებთან ბრძოლას იწყებს - რას გულისხმობს უცხოური ჩარევის წინააღმდეგ ფრანგული კანონი
ცესკო არჩევნებთან და საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობასთან დაკავშირებით უსაფუძვლო განცხადებების გავრცელებაზე საუბრობს - როგორია შეფასებები პოლიტიკურ სპექტრში
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი კვლავ სანქციებზე საუბრობს - რას პასუხობენ სტრატეგიულ პარტნიორს მმართველ გუნდში
ტერორიზმის საქმეზე დაკავებულები - ტერორისტულ ორგანიზაციასთან სავარაუდო კავშირში მყოფის ვინაობა "კურიერმა" დღეს ექსკლუზიურად გაარკვია
საბოლოოდ გაირკვა, რომ ოპოზიცია ამ არჩევნებზე ძირითადად დასავლეთის იმედად არის - ინტრიგა იმაშია, რომ ჯერ არცერთმა მათგანმა არ იცის, საპასუხოდ, რას უმზადებს ხელისუფლება - ზაალ ანჯაფარიძე
თბილისის მეტროს "საბურთალოს" ხაზზე შეფერხებაა
წალენჯიხაში 24-საათიანი წყალმომარაგებისთვის სამშენებლო სამუშაოები გრძელდება - 25-მილიონიანი პროექტი 2025 წლის ბოლოს დასრულდება
არასამთავრობოთა მხარდაჭერა არ შემცირდება - ვეცდებით, ზოგიერთი დაფინანსება, რომელსაც ვაძლევთ მთავრობას, მათზე გადამისამართდეს - ევროკავშირის ელჩი