"ჩვენს თავზე უნდა მოვახდინოთ კონცენტრირება, ჩვენ მოსაგებად ვართ ჩამოსულები" - ლუკა ლოჩოშვილი ჩეხეთთან მატჩზე
მაია ბითაძე სალომე ზურაბიშვილზე - სამსახურში, ხელშეკრულების ვადა თუ გეწურებათ, მაგრამ მოგწონთ ხელფასი და ევროპებში სიარული - მოითხოვეთ ხელახალი არჩევნები, იქნებ დაგტოვონ ცოტა ხნით მაინც
ნინო წილოსანი სალომე ზურაბიშვილზე: "ნამდვილი ავტოკრატი პრეზიდენტი სწორედ ასეთია - მხოლოდ მისი პირადი მოსაზრებაა სწორი, ხოლო ყველა სხვა კვალიფიციური ინსტიტუტების პოზიცია გვერდით უნდა გადაიდოს"
ომის 999-ე დღე მთელი უკრაინისთვის კრიტიკული აღმოჩნდა - ბალისტიკური რაკეტებით შეტევას 10 ადამიანი ემსხვერპლა
მიმართვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს - ცესკოში აცხადებენ, რომ გიორგი კალანდარიშვილისთვის გაურკვეველი ნივთიერების სახეში შესხმის ფაქტი, ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციის დასკვნაში უნდა მოხვდეს
ევროპარლამენტარი კატარინა როთ ნევედალოვა: ვერ ვხედავ ვერანაირ საფუძველს, თუ რატომ უნდა ჩავატაროთ რაიმე სახის გამოძიება ან მსგავსი საერთაშორისო შეფასებები. ოპოზიციას შეუძლია, ეს მოითხოვოს, თუმცა ჩვენ ამ მოთხოვნებს არ უნდა ავყვეთ
ახალი მთავრობა - როგორია 25 ნოემბრის გეგმები მთავრობისთვის ოპოზიციის პროტესტის ფონზე
დედაქალაქის ცენტრის ჩახერგვა და ხელოვნური საცობების შექმნა, რამაც ადგილობრივების გაღიზიანება გამოიწვია - ვის უქმნის ოპოზიცია დისკომფორტს ხელისუფლებას თუ მოქალაქეებს
"ზურაბიშვილი თუ აქციას მხარს უჭერს, მაშინ ნება იბოძოს, აქციაზე მივიდეს და განცხადებებიც კარვიდან გააკეთოს" - გურამ მაჭარაშვილი
24 საათიანი უწყვეტი აქცია კიდევ 24 საათის განმავლობაში გაგრძელდება - გადაწყვეტილება ბარიერგადალახულმა ოპოზიციამ, პრეზიდენტის ბრიფინგის შემდეგ მიიღო
"წლის ბოლო დაპირისპირებაა და ჩვენთვის ჩვენი პერფორმანსი უმნიშვნელოვანესია" - ვილი სანიოლმა ჩეხეთთან მოახლოებულ მატჩზე ისაუბრა
წერილი ბრიუსელს, რომელიც საქართველოში არ გაასაჯაროვეს - ოპოზიცია ევროპელ მინისტრებს ფარული წერილით, მკვეთრი სადამსჯელო ნაბიჯების გადადგმისკენ მოუწოდებს
20:40
"რამდენადაც არ შედგა არჩევნები, არაფერი ახალი არ შეიძლება შედგეს, არც პარლამენტი, არც მთავრობა, არც პრეზიდენტის არჩევნები" - სალომე ზურაბიშილი
მამუკა მდინარაძე - გაყალბების ისეთი კონკრეტული ფაქტები დადო სალომე ზურაბიშვილმა, მოგვცელა...სალომემ, პარლამენტიც დარჩეს, პრემიერიც, ოღონდ მეც დამტოვეთო