ღვინის დღეები საქართველოში - დღეს ფესტივალის მასპინძელი სამეგრელოა
14 წლის გოგონას ტრაგიკული ისტორია, რომელიც ჯერ ძალდატანებით გაათხოვეს, შემდეგ კი მოკლეს - მკვლელობამდე რამდენიმე წუთით ადრე აითაჯი 112-ში დარეკვას ცდილობდა
აშშ-ის ახალი ელჩი საქართველოში - მმართველი გუნდის თქმით, სტრატეგიულ პარტნიორთან მჭიდრო თანამშრომლობაში დიდ როლს სწორედ დიპლომატიური მისია ასრულებს და რობინ დანიგენის საქმიანობა მნიშვნელოვანი იქნება
"გირჩი-მეტი თავისუფლება" და "დროა" "რუსული მონური რეჟიმის" მსახურების გამოაშკარავების სადარაჯოზე - როგორ აფასებს მმართველი გუნდი ახალი პლატფორმის იდეას
მოსალოდნელია თუ არა გახარიას პარტიისა და "ლელოს" გაერთიანება - "რუსთავი 2-ის" ინფორმაციით, ორ ოპოზიციურ ძალას შორის კონსულტაციები ამ თემაზე დაწყებულია
ომის მეექვსე დღე და მიწასთან გასწორებული ღაზის სექტორი - ისრაელის სამიზნე "ჰამასის" მიწისქვეშა გვირაბებია
როდის დაიწყებს ისრაელი ჰამასის წინააღმდეგ სახმელეთო ოპერაციას - ომის მეექსვე დღეს, ღაზაში მსხვერპლის რაოდენობამ ისრაელში დაღუპული ადამიანების რიცხვს გადააჭარბა
უნგრეთის პრემიერ-მინისტრს ირაკლი ღარიბაშვილმა საქართველოში დატვირთული ვიზიტის დასასრულს, კახეთში, ერეკლე მეფის სასახლეში უმასპინძლა
ქვეყანა, რომელიც კანდიდატის სტატუსს განსაკუთრებით იმსახურებს - ვიქტორ ორბანის სამი დღე საქართველოში
"ვიცი, რომ საქართველოს ხელისუფლებას და ხალხს სურს ინტეგრაციის გაღრმავება ევროკავშირთან, ნატოსთან, დასავლეთთან, მჭიდროდ ვითანამშრომლებ საქართველოსთან ამ მიზნის მისაღწევად" - აშშ-ის ახალმა ელჩმა ილია დარჩიაშვილს რწმუნებათა სიგელები გადასცა