ილია დარჩიაშვილი სუამის საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭოს სხდომაში მიიღებს მონაწილეობას
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, დღეს, მონაწილეობას მიიღებს სუამის საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭოს 41-ე სხდომაში. სხდომას სუამის თავმჯდომარე ქვეყნის - უკრაინის წარმომადგენელი უხელმძღვანელებს.
მონაწილეები განიხილავენ უკრაინის თავმჯდომარეობის ფარგლებში სუამის დღის წესრიგით გათვალისწინებულ საკითხებს და პოლიტიკური, საპარლამენტთაშორისო და სექტორული მიმართულებით განხორციელებულ ღონისძიებებს.
იქამდე, ბრიუსელმა აღმოსავლეთ პარტნიორობის მინისტერიალს უმასპინძლა. მასში მონაწილეობა 5 ქვეყნის პირველმა დიპლომატმა, მათ შორის, ილია დარჩიაშვილმა მიიღო. საგარეო საქმეთა მინისტრებმა დახურულ კარს მიღმა იმსჯელეს, როგორი მომავალი აქვს აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროექტს მას შემდეგ, რაც უსაფრთხოების არქიტექტურა შეიცვალა - ბელორუსმა პროექტში მონაწილეობა შეაჩერა, ხოლო საქართველომ, უკრაინამ და მოლდოვამ გაფართოების კალათაში გადაინაცვლეს.